Aktualności
Cukrzycowa stopa - wyniki polskiego badania
Polscy naukowcy jako jedni z pierwszych na świecie wykazali, że komórki macierzyste można z powodzeniem stosować w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej. To ważny krok w kierunku rozwoju terapii komórkowych.
Diabetycy stosujący pioglitazon mniej zagrożeni demencją
Pacjenci z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, zażywający lek o nazwie pioglitazon mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości niż pacjenci, którzy nie stosują tego leku – wynika z badania, które publikuje „Neurology”.
Przydatność metforminy w leczeniu choroby niedokrwiennej serca
Wpływ metforminy na chorobę niedokrwienną serca zbadają kardiolodzy z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Liczą na to, że może ona zapobiegać ponownej interwencji wieńcowej.
Cukrzyca i otyłość - badacze odkryli enzym
Enzym ten może się okazać przełomem w walce z otyłością i cukrzycą. Proteaza SENP2 odpowiada bowiem za metabolizm komórkowy i – upraszczając - ma wpływ na to, czy organizm magazynuje tłuszcz, czy go spala.
Zatwierdzono nowy lek na cukrzycę - nowa era w leczeniu choroby
Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1 pod koniec listopada ubiegłego roku został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jak wskazują eksperci, lek Teplizumab może zapoczątkować nową erę w jej leczeniu.
Wolne cukry podnoszą ryzyko chorób krążeniowych
Łatwo przyswajalne cukry - dodawane do jedzenia czy obecne np. w sokach - wiążą się z większym ryzykiem chorób serca i udarów.
Ekspozycja na ftalany może zwiększać ryzyko cukrzycy u kobiet
Ftalany, substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną (EDC), zawarte w tworzywach sztucznych, mogą przyczyniać się do ryzyka cukrzycy u kobiet – sugerują nowe badania, których wyniki publikuje „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.
Cukrzyca - nowe wytyczne: normy glukozy, objawy, leczenie
Opublikowano nowe wytyczne konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej i diabetologii. Dotyczą m.in. leczenia pacjentów z cukrzycą w przychodniach POZ.
Bakterie jelitowe mogą odgrywać rolę w rozwoju cukrzycy typu 2
Jedne bakterie obecne w jelitach mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2, a inne mogą chronić przed tą chorobą – wskazują wczesne wyniki badania, które publikuje pismo „Diabetes”.
Badanie: Glukoza pobudza rozwój torbieli w nerkach
Cukier, a dokładniej glukoza, odgrywa istotną rolę chorobie zwanej wielotorbielowatym zwyrodnieniem nerek. Odpowiednie leki mogą jednak zahamować związany z tym proces – informuje pismo „Nature Communications”.
Przyjmowanie metforminy może chronić stawy diabetyków
Stosowanie podawnej w leczeniu cukrzycy metforminy wydaje się mieć związek z niższym ryzykiem wymiany stawu u diabetyków – informuje "Canadian Medical Association Journal".
Badanie: Problemy ze snem związane z ryzykiem cukrzycy
Osoby doświadczające problemów ze snem mogą być bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii i opublikowanych w piśmie „The Science of Diabetes Self-Management and Care”.
USA: Zatwierdzono pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1
Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1 polegający na wykorzystaniu immunoterapii zatwierdzono w USA. Jedynie opóźnia on rozwój tej choroby, jednak zdaniem ekspertów może on zapoczątkować nową erę w jej leczeniu.
Odkryto kluczowy mechanizm powstawania cukrzycy
Nie sama glukoza, ale substancje, które powstają w czasie jej rozkładania, upośledzają produkcję insuliny w trzustce - wskazują naukowcy z Oxfordu, odsłaniając kluczowy mechanizm powstawania cukrzycy.
Badanie: Sztuczne światło sprzyja cukrzycy
Przewlekła nocna ekspozycja na oświetlenie zewnętrzne (LAN) jest związana z zaburzeniami kontroli poziomu glukozy we krwi i zwiększonym ryzykiem cukrzycy - informuje pismo „Diabetologia”.
14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy - obchodzony od 1991 roku
rewolucyjne zmiany w leczeniu tej choroby zapobiegają powikłaniom cukrzycy oraz optymalizacji jakości życia pacjenta
Prof. Czupryniak: w leczeniu cukrzycy mamy rewolucję, MZ zwiększyło dostęp do nowych leków
Są nie tylko nowe grupy leków, ale i poprawia się dostęp do nich.
Dr hab. M. Wyleżoł: otyłość to praprzyczyna cukrzycy typu 2 jak też wielu innych schorzeń
Wśród 10 najczęstszych chorób na liście WHO nie ma otyłości, tymczasem choroba otyłościowa to praprzyczyna cukrzycy typu 2 jak też wielu innych schorzeń.
Bezruch i cukier bardziej szkodzą mężczyznom
Już krótkotrwałe ograniczenie ruchu i zwiększenie spożycia cukru pogarsza metaboliczne parametry i działanie tętnic, przy czym szczególnie cierpią mężczyźni.
Wysoki poziom kofeiny we krwi może ograniczać ilość tkanki tłuszczowej oraz ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „BMJ Medicine”.