Aktualności
Wolne cukry podnoszą ryzyko chorób krążeniowych
Łatwo przyswajalne cukry - dodawane do jedzenia czy obecne np. w sokach - wiążą się z większym ryzykiem chorób serca i udarów.
Bakterie jelitowe mogą odgrywać rolę w rozwoju cukrzycy typu 2
Jedne bakterie obecne w jelitach mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2, a inne mogą chronić przed tą chorobą – wskazują wczesne wyniki badania, które publikuje pismo „Diabetes”.
Lek na otyłość zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o ponad połowę
Dzięki cotygodniowym wstrzyknięciom semaglutydu, nowego leku na otyłość, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 zmniejsza się o ponad połowę - wynika z nowych badań, przedstawionych na dorocznym zjeżdzie Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Sztokholmie.
Terapia komórkami macierzystymi chroni przed skutkami ubocznymi leków przeciwnowotworowych
Mezenchymalne komórki macierzyste mogą hamować rozwój cukrzycy typu 1 wywołanej lekami przeciwnowotworowymi – informuje pismo „Diabetologia”
Dr Grzesiowski: kolejne badanie potwierdza wzrost zachorowalności na cukrzycę po COVID-19
Opublikowano kolejną pracę, potwierdzająca wzrost zachorowalności na cukrzycę w ciągu 12 miesięcy po COVID-19 – informuje dr Paweł Grzesiowski. Wykazano, że ryzyko tej cukrzycy po tej infekcji wzrasta o 40 proc.
Badanie: Niektóre słodziki mogą sprzyjać rakowi
Obszerne francuskie badanie wskazało na korelację miedzy niektórymi sztucznymi słodzikami i nowotworami - głównie piersi oraz związanymi z otyłością - informują badacze w piśmie „PLOS Medicine”
Cukrzyca u kobiet i mężczyzn powstaje inaczej
Tkanka tłuszczowa z innych części ciała jest przyczyną rozwoju cukrzycy u kobiet i u mężczyzn - informują naukowcy z Kanady na łamach czasopisma „Obesity Reviews”.
Można przewidzieć ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia dziesiątki lat przed zachorowaniem
Jednoczesny pomiar kilkudziesięciu rodzajów tłuszczów we krwi (tzw. lipidomika) może przewidzieć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia w bardzo dalekiej przyszłości - wynika z badania, którego wyniki opublikowano w „PLOS Biology”.
Kanada ma nowe wytyczne dotyczące leczenia otyłości
Otyłość powinna być definiowana przez stan zdrowia, a nie tylko przez wagę – głoszą nowe wytyczne dla kanadyjskich lekarzy na łamach „Canadian Medical Association Journal”.
Kanadyjskie ministerstwo zdrowia: pompy insulinowe zagrożone cyberatakami
Niektóre modele pomp insulinowych są podatne na cyberataki - ostrzega ministerstwo zdrowia Kanady. W tym tygodniu resort opublikował nowe przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa sprzętu medycznego.
Wykryje cukrzycę kamerą i latarką
Aplikację wykrywającą cukrzycę dzięki zastosowaniu kamery i latarki smartfonu przedstawiono podczas 68. dorocznej sesji naukowej American College of Cardiology w Nowym Orleanie.
Brexit: diabetycy boją się, że w aptekach zabraknie insuliny
W przypadku Brexitu bez umowy pacjenci chorzy na cukrzycę mogą mieć problem z nabyciem insuliny w aptekach. Zaczęto już gromadzić jej zapasy.
Tylko 12 proc. dorosłych Amerykanów zdrowych metabolicznie
7 na 8 dorosłych Amerykanów ma nieprawidłową przemianę materii. Dotyczy to również osób o prawidłowej masie ciała – informuje „Metabolic Syndrome and Related Disorders”.
Recepta na… spacery
Lekarze z Wysp Szetlandzkich w Szkocji zaczęli wypisywać tzw. zielone recepty. Zalecają pacjentom piesze wędrówki, obserwację ptaków i spacery po plaży wzdłuż Atlantyku.
Telekonsultacje medyczne po hiszpańsku
Coraz więcej hiszpańskich pacjentów korzysta z pomocy medycznej przez internet. Rośnie też liczba aplikacji umożliwiających wizytę online u lekarza.
Jogurty słodsze od coli
Nawet „organiczne” jogurty mogą zawierać więcej cukru niż napoje typu cola – wynika z badań opublikowanych przez pismo „BMJ Open”.
Słodkie napoje to niezdrowe puste kalorie
Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Otyłością podkreśla, że kraje, które nie podjęły działań mających na celu ograniczenie spożycia "pustych kalorii" zawartych w słodkich napojach powinny to zrobić natychmiast.
Jest już podatek od słodkich napojów
Nowy podatek od słodkich napojów wszedł właśnie w życie w W. Brytanii. Jego celem jest ograniczenie spożywania cukru przez najmłodszych i zmniejszenie otyłości wśród dzieci. "Nasze nastolatki co roku konsumują średnio równowartość wanny wypełnionej słodkimi napojami" - napisał w oświadczeniu przedstawiciel resortu ds. zdrowia Steve Brine.
W. Brytania wprowadza podatek od cukru, a Coca-Cola ogłasza konkurs na słodzik idealny
W.Brytania wydaje rocznie 6 mld funtów na leczenie chorób wynikających z otyłości. Do tej plagi przyczyniają się m.in. dosładzane napoje: tylko w jednej 330 ml puszce zwykłej coli jest bowiem prawie dwa razy więcej cukru niż rekomendowana dzienna porcja.
- 1
- 2
Pacjenci z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, zażywający lek o nazwie pioglitazon mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości niż pacjenci, którzy nie stosują tego leku – wynika z badania, które publikuje „Neurology”.