Aktualności

Czerwone mięso może sprzyjać cukrzycy
22.10.2023
Spożycie czerwonego mięsa może mieć związek ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2, co potwierdzają badania opublikowane w „The American Journal of Clinical Nutrition”.
Niezdrowe przekąski zaburzają korzyści ze zdrowych posiłków
19.09.2023
Co czwarta osoba niweczy zalety zdrowych posiłków niezdrowymi przekąskami, które zwiększają ryzyko udaru mózgu i chorób układu krążenia
W Wielkiej Brytani zarejestrowano nowy lek na cukrzycę
08.09.2023
Lek przeciwcukrzycowy Mounjaro, firmy Eli Lilly (LLY.N), zyskał poparcie brytyjskiego organu nadzorującego efektywność kosztową opieki zdrowotnej, który stwierdził, że będzie to dobra opcja dla pacjentów ze słabo kontrolowaną cukrzycą typu 2.
Dzieci częściej chorują na cukrzycę
26.06.2023
Po rozpoczęciu pandemii wzrosła liczba dzieci z cukrzycą. Wzrost ten utrzymał się jeszcze po pierwszym roku od jej wybuchu, co wskazuje, że choroba ma związek nie tylko z restrykcjami i zmianą w stylu życia.
Jednogodzinny zabieg zamiast insuliny
07.05.2023
Trwająca zaledwie godzinę procedura elektrycznej stymulacji jelita może pacjentów z cukrzycą typu 2 uwolnić od przyjmowania insuliny. Prąd ma wspierać regenerację uszkodzonego jelita.
Okna żywieniowe obniżają ryzyko cukrzycy
17.04.2023
Dieta IF (intermittent fasting), która koncentruje się na jedzeniu tylko w wyznaczonym oknie żywieniowym, może być kluczem do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 - uważają badacze z Australii.
Przemijająca utrata wagi jest dobra dla zdrowia
29.03.2023
Osoby otyłe, które schudły dzięki behawioralnym programom odchudzania, a potem ponownie przybrały na wadze, po latach są mniej narażone na choroby serca i cukrzycę typu 2.
Diabetycy stosujący pioglitazon mniej zagrożeni demencją
26.02.2023
Pacjenci z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, zażywający lek o nazwie pioglitazon mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości niż pacjenci, którzy nie stosują tego leku – wynika z badania, które publikuje „Neurology”.