Aktualności

Dzieci częściej chorują na cukrzycę
26.06.2023
Po rozpoczęciu pandemii wzrosła liczba dzieci z cukrzycą. Wzrost ten utrzymał się jeszcze po pierwszym roku od jej wybuchu, co wskazuje, że choroba ma związek nie tylko z restrykcjami i zmianą w stylu życia.
Jednogodzinny zabieg zamiast insuliny
07.05.2023
Trwająca zaledwie godzinę procedura elektrycznej stymulacji jelita może pacjentów z cukrzycą typu 2 uwolnić od przyjmowania insuliny. Prąd ma wspierać regenerację uszkodzonego jelita.
Okna żywieniowe obniżają ryzyko cukrzycy
17.04.2023
Dieta IF (intermittent fasting), która koncentruje się na jedzeniu tylko w wyznaczonym oknie żywieniowym, może być kluczem do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 - uważają badacze z Australii.
Przemijająca utrata wagi jest dobra dla zdrowia
29.03.2023
Osoby otyłe, które schudły dzięki behawioralnym programom odchudzania, a potem ponownie przybrały na wadze, po latach są mniej narażone na choroby serca i cukrzycę typu 2.
Diabetycy stosujący pioglitazon mniej zagrożeni demencją
26.02.2023
Pacjenci z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, zażywający lek o nazwie pioglitazon mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości niż pacjenci, którzy nie stosują tego leku – wynika z badania, które publikuje „Neurology”.
Wolne cukry podnoszą ryzyko chorób krążeniowych
15.02.2023
Łatwo przyswajalne cukry - dodawane do jedzenia czy obecne np. w sokach - wiążą się z większym ryzykiem chorób serca i udarów.
Bakterie jelitowe mogą odgrywać rolę w rozwoju cukrzycy typu 2
11.01.2023
Jedne bakterie obecne w jelitach mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2, a inne mogą chronić przed tą chorobą – wskazują wczesne wyniki badania, które publikuje pismo „Diabetes”.
Lek na otyłość zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o ponad połowę
16.09.2022
Dzięki cotygodniowym wstrzyknięciom semaglutydu, nowego leku na otyłość, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 zmniejsza się o ponad połowę - wynika z nowych badań, przedstawionych na dorocznym zjeżdzie Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Sztokholmie.