Aktualności

Redukcja węglowodanów w śniadaniu
13.06.2023
Zmniejszona zawartości węglowodanów w śniadaniu jest korzystna dla chorych na cukrzycę typu 2. Taki nawyk pomaga w lepszej kontroli poziomu glukozy w ciągu dnia – wynika z badania, które publikuje pismo „American Journal of Clinical Nutrition”.
Specjalny materiał dla pacjentów z cukrzycą
22.05.2023
Zespół badawczy opracował substancję, która ma chronić wszczepiane komórki beta, odpowiedzialne za produkcję insuliny, przed reakcją układu odpornościowego.
Prawidłowy poziom glukozy i normy glikemii
22.05.2023
Opublikowano nowe wytyczne ekspertów z dziedziny medycyny rodzinnej i diabetologii dotyczące opieki nad pacjentami z cukrzycą w podstawowej opiece zdrowotnej.
Jednogodzinny zabieg zamiast insuliny
07.05.2023
Trwająca zaledwie godzinę procedura elektrycznej stymulacji jelita może pacjentów z cukrzycą typu 2 uwolnić od przyjmowania insuliny. Prąd ma wspierać regenerację uszkodzonego jelita.
Program wczesnego wykrywania cukrzycy typu I u dzieci
21.04.2023
Pierwsze dzieci zostały w piątek w Białymstoku przebadane w ramach populacyjnego programu wykrywania cukrzycy typu I. Badania realizuje wspólnie z zespołem prof. Artur Bossowski z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Okna żywieniowe obniżają ryzyko cukrzycy
17.04.2023
Dieta IF (intermittent fasting), która koncentruje się na jedzeniu tylko w wyznaczonym oknie żywieniowym, może być kluczem do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 - uważają badacze z Australii.
Leki dla cukrzyków jako preparaty na odchudzanie
14.04.2023
Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega, że stosowanie tych leków przez osoby, które nie chorują na cukrzycę typu 2 może powodować poważne działania uboczne.
Przemijająca utrata wagi jest dobra dla zdrowia
29.03.2023
Osoby otyłe, które schudły dzięki behawioralnym programom odchudzania, a potem ponownie przybrały na wadze, po latach są mniej narażone na choroby serca i cukrzycę typu 2.