Aktualności
Kawę zdrowiej jest pić dopiero po śniadaniu
Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Bath poinformowali, że aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń metabolicznych, przed poranną dawką kofeiny lepiej jest zjeść śniadanie.
Cukrzyca ciążowa może wpływać na biologiczny wiek dziecka
Cukrzyca ciążowa może przyspieszać proces biologicznego starzenia się potomstwa, a także zwiększać ryzyko wystąpienia u niego otyłości i nadciśnienia tętniczego.
Nadmiar fruktozy powoduje nieszczelność jelit
Nadmiar fruktozy może powodować zespół nieszczelnego jelita i przyczyniać się do niealkoholowego stłuszczenia wątroby – wynika z badań opisanych w „Nature Metabolism”.
Kanada ma nowe wytyczne dotyczące leczenia otyłości
Otyłość powinna być definiowana przez stan zdrowia, a nie tylko przez wagę – głoszą nowe wytyczne dla kanadyjskich lekarzy na łamach „Canadian Medical Association Journal”.
„Teleporady to fikcja”: ponad tysiąc skarg na lekarzy
„Teleporady w POZ podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów” – głosi pasek na stronie Porozumienia Zielonogórskiego. Sami lekarze w ostatnich tygodniach nie ustają w chwaleniu porad przez telefon. Tymczasem pacjenci są niezadowoleni i skarżą się NFZ.
Zaskakujący sposób na walkę z otyłością
Noszenie kamizelek obciążeniowych może być skuteczną metodą redukcji masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej – odkryli szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu.
Covid-19 może powodować rozwój cukrzycy
Covid-19 może nie tylko powodować poważne powikłania cukrzycy typu 2, lecz także przyczyniać się do jej rozwoju – informuje międzynarodowy zespół naukowców.
Covid-19 i otyłość – zabójcze połączenie
Wyniki badań wskazują na to, że otyłość jest związana z większym ryzykiem ciężkich objawów i komplikacji w przebiegu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
Smog sprzyja tyciu
Wdychanie zanieczyszczonego powietrza zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób przewlekłych – informują amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder.
Ćwierć miliona osób korzysta z portalu NFZ z bezpłatnymi dietami
Na portalu Diety.nfz.gov.pl na zainteresowanych zdrowym odżywianiem czekają m.in. propozycje jadłospisów o różnej kaloryczności wraz z przepisami i listą zakupów.
Niedobór światła dziennego grozi cukrzycą?
Naukowcy z Cincinnati Childrens Hospital Medical Center w USA donoszą o nieznanej dotąd, prawdopodobnie kluczowej dla zdrowia reakcji tkanki tłuszczowej.
Diabetycy na niestandardowym menu
Masło z orzeszków ziemnych na stałe weszło do szpitalnego menu chorujących na cukrzycę pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach.
Lepsze obfite śniadanie niż duży obiad
Po porannym posiłku organizm zużywa znacznie więcej kalorii niż po zjedzonym w porze obiadowej – ustalili niemieccy badacze. Niewielkie śniadanie zwiększa też ochotę na...
Dlaczego rząd wyłączył piwa i wódki smakowe z podatku cukrowego?
„Ciężko nam ustalić, z czego takie piwo i wódka się składają. Na piwa bezalkoholowe podatek jest” – odpowiada na to pytanie Ministerstwo Zdrowia.
Daleko od diabetologicznej czołówki
„Widzę zaledwie światełko w tunelu, a nie sukces na miarę dołączenia do diabetologicznej czołówki” – komentuje wejście na rynek flozyn i analogów GLP-1 diabetolog.
Stary lek na cukrzycę pomaga chudnąć otyłym dzieciom i nastolatkom
Metformina, stary lek stosowany u chorych na cukrzycę typu 2, pomaga chudnąć otyłym dzieciom i nastolatkom – wynika z badania, którego wyniki publikuje „Childhood Obesity”.
Kosmetyki matki przyczyną nadwagi dzieci
Badania na myszach dowodzą, że stosowane w niektórych kosmetykach jako konserwanty parabeny wywołują epigenetyczne zmiany zaburzające odczuwanie głodu.
Minister: opłata cukrowa potrzebna, bo w otyłości dzieci gonimy Zachód
Wprowadzenie opłaty cukrowej jest potrzebne, bo w otyłości dzieci dogonimy Zachód szybciej niż w czymkolwiek innym – wskazał minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Podatek od cukru: „generalnie diabetolodzy są za, ale…”
„70 gr podwyżki nic nie zmieni, ale gdyby litr słodkiego sztucznego napoju podrożał o 10 zł, ludzie na pewno przestaliby go kupować” – mówi prof. Leszek Czupryniak.
Zmodyfikowana postać insuliny może być łatwiejsza i bezpieczniejsza w dawkowaniu u osób z cukrzycą typu 1 – informuje strona internetowa Uniwersytetu Kopenhaskiego.