Aktualności

14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy
14.11.2023
W tym roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Cukrzycy jest: „Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny”. Według danych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Polsce mamy ponad 3 miliony osób z cukrzycą.
Chorzy na cukrzycę mają zmiany w strukturze mózgu
17.08.2023
Badanie potwierdza, że u chorych na cukrzycę typu 2 dochodzi do zmian strukturalnych w mózgu, a im dłużej trwa choroba, tym są one większe.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
27.06.2023
Na cukrzycę choruje około 422 mln ludzi na świecie, a umiera co roku 1,5 mln. W Polsce z chorobą tą żyje około 3 mln osób – przypomina dr n. med. Iwona Pietrzak. Głównym powodem zgonów są powikłania tej choroby.
Profilaktyka i leczenie otyłości opłaca się
20.06.2023
Brak inwestycji w profilaktykę i leczenie otyłości, spowoduje, że później więcej wydamy na leczenie cukrzycy i jej powikłań, takich jak zawały serca, niewydolność nerek, uszkodzenia wzroku.
Prawidłowy poziom glukozy i normy glikemii
22.05.2023
Opublikowano nowe wytyczne ekspertów z dziedziny medycyny rodzinnej i diabetologii dotyczące opieki nad pacjentami z cukrzycą w podstawowej opiece zdrowotnej.
Program wczesnego wykrywania cukrzycy typu I u dzieci
21.04.2023
Pierwsze dzieci zostały w piątek w Białymstoku przebadane w ramach populacyjnego programu wykrywania cukrzycy typu I. Badania realizuje wspólnie z zespołem prof. Artur Bossowski z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Leki dla cukrzyków jako preparaty na odchudzanie
14.04.2023
Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega, że stosowanie tych leków przez osoby, które nie chorują na cukrzycę typu 2 może powodować poważne działania uboczne.
Cukrzycowa stopa - wyniki polskiego badania
16.03.2023
Polscy naukowcy jako jedni z pierwszych na świecie wykazali, że komórki macierzyste można z powodzeniem stosować w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej. To ważny krok w kierunku rozwoju terapii komórkowych.