Aktualności
Przydatność metforminy w leczeniu choroby niedokrwiennej serca
Wpływ metforminy na chorobę niedokrwienną serca zbadają kardiolodzy z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Liczą na to, że może ona zapobiegać ponownej interwencji wieńcowej.
Zatwierdzono nowy lek na cukrzycę - nowa era w leczeniu choroby
Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1 pod koniec listopada ubiegłego roku został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jak wskazują eksperci, lek Teplizumab może zapoczątkować nową erę w jej leczeniu.
Cukrzyca - nowe wytyczne: normy glukozy, objawy, leczenie
Opublikowano nowe wytyczne konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej i diabetologii. Dotyczą m.in. leczenia pacjentów z cukrzycą w przychodniach POZ.
USA: Zatwierdzono pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1
Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1 polegający na wykorzystaniu immunoterapii zatwierdzono w USA. Jedynie opóźnia on rozwój tej choroby, jednak zdaniem ekspertów może on zapoczątkować nową erę w jej leczeniu.
14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy - obchodzony od 1991 roku
rewolucyjne zmiany w leczeniu tej choroby zapobiegają powikłaniom cukrzycy oraz optymalizacji jakości życia pacjenta
Prof. Czupryniak: w leczeniu cukrzycy mamy rewolucję, MZ zwiększyło dostęp do nowych leków
Są nie tylko nowe grupy leków, ale i poprawia się dostęp do nich.
Dr hab. M. Wyleżoł: otyłość to praprzyczyna cukrzycy typu 2 jak też wielu innych schorzeń
Wśród 10 najczęstszych chorób na liście WHO nie ma otyłości, tymczasem choroba otyłościowa to praprzyczyna cukrzycy typu 2 jak też wielu innych schorzeń.
Kardiolog: Chorzy na cukrzycę zasadniczo nie umierają z przyczyn cukrzycy, ale od jej powikłań
Jednym z nich jest choroba wieńcowa, która prowadzi do zawałów i niewydolności serca - powiedział prof. Piotr Rozentryt – specjalista chorób wewnętrznych, nefrolog, kardiolog w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Badanie: Cukier zaburza mikrobom i może sprzyjać cukrzycy i otyłości
W badaniu na myszach, obecny w diecie cukier szkodził jelitowym bakteriom, które wspierały układ odpornościowy, zwiększając ryzyko otyłości i cukrzycy. Podobne mechanizmy mogą działać u ludzi.
Lubelskie: 5 tys. osób z cukrzycą weźmie udział w badaniach wzroku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji
Pięć tysięcy chorujących na cukrzycę będzie mogło wziąć udział w pilotażowym programie badań wzroku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Ruszy on jesienią w woj. lubelskim. Innowacyjny projekt ma pomóc w wykryciu na wczesnym etapie retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki.
Dobra wiadomość dla chorych na cukrzycę. Od 1 września nowoczesne leki w refundacji
Od 1 września 2022 roku w refundacji będą nowoczesne gliptyny. To leki, które pozwalają pacjentom z cukrzycą osiągać dobrą kontrolę glikemii. Poza tym refundowany będzie też kolejny lek stosowany w niedoczynności tarczycy
Uniwersytet Medyczny będzie współpracował w Instytutem Łączności. Chodzi o cyfryzację medycyny
Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab. Wojciech Załuska, podpisał umowę partnerstwa z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie w sprawie wspólnej realizacji przedsięwzięć w obszarze cyfryzacji medycyny na terenie Lubelszczyzny i całego kraju.
MZ: minister zdrowia wydał zgodę na sprowadzenie leku Ozempic z zagranicy
Rośnie sprzedaż nierefundowana leku Ozempic. Minister Adam Niedzielski wydał zgodę na sprowadzenie produktu z zagranicy – pierwsze dostawy już dotarły - przekazał w czwartek resort zdrowia.
Badania: skuteczność szczepienia przeciwko COVID-19 poprawia przerwa w zażywaniu leku na cukrzycę
Krótka przerwa w zażywaniu leku na cukrzycę o nazwie metotreksat poprawia skuteczność szczepienia dodatkową dawką przeciwko COVID-19. Wskazują na to badania brytyjskich specjalistów. Nie można jednak zaprzestać zażywania leku bez konsultacji z lekarzem.
Eksperci: diabetolodzy nie mogą się skupiać wyłącznie na leczeniu cukrzycy
Cukrzyca to nie jedyna choroba, na którą cierpią diabetycy. Diabetolodzy nie mogą zatem się skupiać wyłącznie na leczeniu cukrzycy – przekonują eksperci. Niezbędne jest kompleksowe podejście do chorego.
To najczęściej rozpoznawana choroba przewlekła u dzieci. Liczba chorych rośnie
Cukrzyca typu 1 (T1D) należy do najczęstszych chorób przewlekłych rozpoznawanych u dzieci. Jak informuje Agencja Badań Medycznych, w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost zachorowań wśród pacjentów pediatrycznych.
Zakażenie herpeswirusem może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę
Dwa popularne herpeswirusy (HSV2 i CMV) mogą przyczyniać się do upośledzenia metabolizmu glukozy i zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wśród zakażonych osób – informuje pismo „Diabetologia”.
USK w Opolu ośrodkiem referencyjnym dla małych pacjentów z cukrzycą
Opolski ośrodek diabetologii dziecięcej potwierdził, że prowadzi małych pacjentów z cukrzycą na światowym poziomie
Ruszają punkty pomocy dla osób z cukrzycą z Ukrainy
Około 100 punktów pomocy dla diabetyków z Ukrainy, którzy opuścili kraj w związku z wojną, planuje uruchomić Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
Polscy naukowcy jako jedni z pierwszych na świecie wykazali, że komórki macierzyste można z powodzeniem stosować w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej. To ważny krok w kierunku rozwoju terapii komórkowych.