Aktualności

Profilaktyka i leczenie otyłości opłaca się
20.06.2023
Brak inwestycji w profilaktykę i leczenie otyłości, spowoduje, że później więcej wydamy na leczenie cukrzycy i jej powikłań, takich jak zawały serca, niewydolność nerek, uszkodzenia wzroku.
Prawidłowy poziom glukozy i normy glikemii
22.05.2023
Opublikowano nowe wytyczne ekspertów z dziedziny medycyny rodzinnej i diabetologii dotyczące opieki nad pacjentami z cukrzycą w podstawowej opiece zdrowotnej.
Program wczesnego wykrywania cukrzycy typu I u dzieci
21.04.2023
Pierwsze dzieci zostały w piątek w Białymstoku przebadane w ramach populacyjnego programu wykrywania cukrzycy typu I. Badania realizuje wspólnie z zespołem prof. Artur Bossowski z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Leki dla cukrzyków jako preparaty na odchudzanie
14.04.2023
Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega, że stosowanie tych leków przez osoby, które nie chorują na cukrzycę typu 2 może powodować poważne działania uboczne.
Cukrzycowa stopa - wyniki polskiego badania
16.03.2023
Polscy naukowcy jako jedni z pierwszych na świecie wykazali, że komórki macierzyste można z powodzeniem stosować w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej. To ważny krok w kierunku rozwoju terapii komórkowych.
Przydatność metforminy w leczeniu choroby niedokrwiennej serca
26.02.2023
Wpływ metforminy na chorobę niedokrwienną serca zbadają kardiolodzy z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Liczą na to, że może ona zapobiegać ponownej interwencji wieńcowej.
Zatwierdzono nowy lek na cukrzycę - nowa era w leczeniu choroby
21.02.2023
Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1 pod koniec listopada ubiegłego roku został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jak wskazują eksperci, lek Teplizumab może zapoczątkować nową erę w jej leczeniu.
Cukrzyca - nowe wytyczne: normy glukozy, objawy, leczenie
26.01.2023
Opublikowano nowe wytyczne konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej i diabetologii. Dotyczą m.in. leczenia pacjentów z cukrzycą w przychodniach POZ.