Pytania i odpowiedzi
Planując wizyty w poradni diabetologicznej, ile czasu powinnam przeznaczyć na edukację zdrowotną chorego z nowo rozpoznaną cukrzycą? Czy może to być traktowane jako oddzielne świadczenie zdrowotne? Czy istnieją w tym zakresie jakieś konkretne zalecenia i wytyczne?
Każdy chory winien jak najwcześniej rozpocząć edukację diabetologiczną po rozpoznaniu choroby.
Jestem młodym lekarzem pracującym w specjalistycznej poradni diabetologicznej przy szpitalu uniwersyteckim. Czy istnieje wyraźne rozgraniczenie zadań realizowanych w zakresie opieki nad chorymi z cukrzycą w poradni przyszpitalnej oraz na oddziale? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź z podaniem źródła.
Zalecenia PTD określają także wyposażenie specjalistycznej poradni diabetologicznej
W jakich sytuacjach klinicznych powinnam rozważyć u pacjenta z cukrzycą typu 2 rozpoczęcie leczenia insuliną? Kiedy taka insulinoterapia może być ograniczona czasowo i istnieje możliwość powrotu do leczenia wyłącznie doustnymi lekami hipoglikemizującymi?
U pacjentów z cukrzycą LADA i nadwagą lub otyłością korzystne jest stosowanie metforminy w modelu skojarzonym z insulinoterapią.
Suplementy diety w cukrzycy. Moi pacjenci z cukrzycą często pytają o stosowanie suplementów diety. Trudno się temu dziwić, ponieważ we wszystkich mediach jest pełno reklam takich produktów. Chodzi zwłaszcza o preparaty wielowitaminowe i środki zawierające mikroelementy. Czy bez szczegółowych badań stężenia tych składników w organizmie powinnam zalecać osobom z cukrzycą ich stosowanie?
U chorych na cukrzycę suplementacja witamin lub mikroelementów, których nie stwierdza się niedoborów, jest niewskazana.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – okres szczególnie trudny dla moich pacjentów chorych na cukrzycę (ze względu na obfitość różnych potraw na świątecznym stole). Jakie są najnowsze zalecenia dietetyczne w tej dziedzinie? Czy np. należy polecać osobom cierpiącym na cukrzycę zastąpienie potraw mięsnych daniami z roślin (np. soi)? Czy powinni używać fruktozy jako zamiennika cukru? Co ze stosowaniem słodzików?
Główne źródło węglowodanów powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe.
Jestem lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Czy istnieją konkretne zadania w zakresie opieki nad pacjentami z cukrzycą przypisane do mojej specjalizacji? Jak często powinienem konsultować takich chorych ze specjalistą z zakresu diabetologii?
Promocja zdrowego stylu życia w ramach prowadzenia profilaktyki rozwoju zaburzeń tolerancji węglowodanów.
Sylwester z cukrzycą, czyli spożywanie alkoholu w słodkiej chorobie. Jaki wpływ na przebieg cukrzycy może mieć spożywanie alkoholu? Czy istnieje jakaś bezpieczna, maksymalna dzienna dawka tej używki w przypadku wymienionej grupy chorych? Którym pacjentom z cukrzycą należy bezwzględnie zakazać spożywania alkoholu?
Spożywanie alkoholu przez chorych na cukrzycę nie jest zalecane.
Moi pacjenci z cukrzycą typu 2 pytają często o skuteczność i bezpieczeństwo długotrwałego stosowania diety niskowęglowodanowej oraz głodówek w trakcie terapii tej choroby. Czy są dostępne jakieś wiarygodne zalecenia ekspertów na ten temat?
Ne zaleca się przewlekłego stosowania diet o znacznie obniżonej podaży kalorii węglowodanowych ani głodówek
Jak często u pacjentów z mukowiscydozą rozwija się cukrzyca? Od jakiego wieku i jak często należy monitorować chorych w tym kierunku? Jakie jest ryzyko wystąpienia ostrych powikłań cukrzycy (np. kwasicy ketonowej) u pacjentów z mukowiscydozą?
Cukrzyca stanowi najczęstszą chorobę współwystępującą z mukowiscydozą.
U pacjentów z cukrzycą często współwystępuje nadciśnienie tętnicze. Czym kierować się przy wyborze leku hipotensyjnego u tych chorych? Na jakie objawy kliniczne powinienem zwrócić szczególną uwagę?
W cukrzycy często dochodzi do rozwoju opornego nadciśnienia tętniczego.
Jesień to okres zwiększonej zapadalności na infekcje górnych dróg oddechowych. Czy powinnam polecać moim pacjentom z cukrzycą zaszczepienie się przeciwko grypie? Co z innymi szczepieniami – zwłaszcza u dzieci, które chorują na cukrzycę?
PTD zaleca szczepienie chorych na cukrzycę przeciwko grypie.
W swojej praktyce mam wielu pacjentów w podeszłym wieku chorujących na cukrzycę. Kiedy powinienem skierować takiego chorego na dodatkową konsultację nefrologiczną w przypadku podejrzenia przewlekłych powikłań nerkowych cukrzycy oraz jak często wykonywać u takich chorych badania dna oczu?
Do określenia filtracji kłębuszkowej stosuje się obecnie wzór CKD-EPI.
Przy jakiej wartości glikemii mogę rozpoznać u mojego pacjenta z cukrzycą typu 2 ciężką hipoglikemię? Jest to bardzo istotne ze względu na refundację dla chorego długo działających analogów insuliny.
Każdy pacjent z cukrzycą powinien być pytany o objawy i częstość hipoglikemii przy każdej wizycie.
Wielu pacjentów z cukrzycą zadaje mi pytanie, czy w ich sytuacji zdrowotnej wskazane jest podejmowanie długotrwałego wysiłku fizycznego? Czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie i gdzie mogę znaleźć wiarygodne informacje na ten temat?
Wysiłek fizyczny jest integralną częścią prawidłowego, kompleksowego postępowania w leczeniu cukrzycy.
Czy u kobiet chorych na cukrzycę przeciwwskazane jest stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej? Jaki rodzaj antykoncepcji mogę polecić w takiej sytuacji moim pacjentkom?
Cukrzyca per se nie stanowi przeciwwskazania do doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Czy w niefarmakologicznym leczeniu cukrzycy nadal polecane są diety o sztywnej proporcji składników odżywczych i jakie są kluczowe elementy postępowania w tym zakresie u chorych na cukrzycę?
Już od co najmniej kilku lat zaprzestano rekomendowania diet o sztywnej proporcji składników.
Jakie są najnowsze metody monitorowania glikemii u chorych na cukrzycę i jak wygląda ich dostępność w naszym kraju?
Zalecenia mówią też o widocznym rozwoju telemedycyny w diabetologii.
Dlaczego w Polsce gliptyny są tak rzadko stosowane w terapii cukrzycy typu 2 w porównaniu z innymi krajami europejskimi?
Gliptyny są szeroko stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 w większości krajów europejskich.
Jak długo w leczeniu cukrzycy stosowane są gliptyny? Czy są bezpieczne? Jak duże jest ryzyko wystąpienia hipoglikemii w przypadku przyjmowania leków z tej grupy? Czy zbadany został wpływ gliptyn na masę ciała pacjentów?
W 2018 r. minęło 12 lat od czasu wprowadzenia do lecznictwa doustnych leków inkretynowych.
- 1
- 2
Stan psychiczny chorego należy oceniać przy rozpoczynaniu leczenia cukrzycy, a następnie podczas każdej wizyty lekarskiej.