Aktualności

Lek na reumatyzm hamuje cukrzycę
11.12.2023
Preparat Baricytynib przepisywany na reumatoidalne zapalenie stawów, może hamować postęp cukrzycy typu 1 - informuje "New England Journal of Medicine".
Niekorzystny styl życia a ryzyko zaburzeń psychicznych
26.11.2023
Mała ilość warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ale także wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia depresji oraz stanów lękowych.
Semaglutyd może zapobiegać zawałom serca
15.11.2023
Przeciwcukrzycowy semaglutyd okazał się skutecznym środkiem odchudzającym. Nowe badania wskazują, że może także zapobiegać zawałom serca i udarom.
Poziom insuliny wpływa na ryzyko raka trzustki
09.11.2023
Naukowcy znaleźli bezpośredni związek między wysokim poziomem insuliny u osób otyłych czy z cukrzycą typu 2 i rakiem trzustki. Odkrycie może mieć znaczenie także dla innych nowotworów.
Komórki wszczepione do oka mają leczyć cukrzycę
25.10.2023
Mikroimplant z produkującymi insulinę komórkami, który wszczepia się do oka został opracowany przez szwedzki zespół naukowców. Wewnątrz gałki ocznej nie ma bowiem komórek odpornościowych, które atakowałyby biologiczny wszczep.
Rozwój cukrzycy typu 2 w młodym wieku
17.10.2023
Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 w wieku 30 lat mogą żyć nawet o 14 lat krócej, niż rówieśnicy bez tej choroby – wynika z międzynarodowej analizy, którą publikuje pismo „Lancet Diabetes & Endocrinology”.
Semaglutyd powoduje ryzyko chorób układu pokarmowego
08.10.2023
Semaglutyd to aktywny składnik stosowanego w leczeniu cukrzycy leku Ozempic oraz odchudzającego Wegovy powiązano z podwyższonym ryzykiem poważnych schorzeń żołądkowo-jelitowych, w tym porażenia żołądka.
Picie herbaty w profilaktyce cukrzycy
04.10.2023
Codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2 – wynika z badania naukowców.