Aktualności
Cukrzyca i otyłość - badacze odkryli enzym
Enzym ten może się okazać przełomem w walce z otyłością i cukrzycą. Proteaza SENP2 odpowiada bowiem za metabolizm komórkowy i – upraszczając - ma wpływ na to, czy organizm magazynuje tłuszcz, czy go spala.
Ekspozycja na ftalany może zwiększać ryzyko cukrzycy u kobiet
Ftalany, substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną (EDC), zawarte w tworzywach sztucznych, mogą przyczyniać się do ryzyka cukrzycy u kobiet – sugerują nowe badania, których wyniki publikuje „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.
Badanie: Glukoza pobudza rozwój torbieli w nerkach
Cukier, a dokładniej glukoza, odgrywa istotną rolę chorobie zwanej wielotorbielowatym zwyrodnieniem nerek. Odpowiednie leki mogą jednak zahamować związany z tym proces – informuje pismo „Nature Communications”.
Przyjmowanie metforminy może chronić stawy diabetyków
Stosowanie podawnej w leczeniu cukrzycy metforminy wydaje się mieć związek z niższym ryzykiem wymiany stawu u diabetyków – informuje "Canadian Medical Association Journal".
Badanie: Problemy ze snem związane z ryzykiem cukrzycy
Osoby doświadczające problemów ze snem mogą być bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii i opublikowanych w piśmie „The Science of Diabetes Self-Management and Care”.
Odkryto kluczowy mechanizm powstawania cukrzycy
Nie sama glukoza, ale substancje, które powstają w czasie jej rozkładania, upośledzają produkcję insuliny w trzustce - wskazują naukowcy z Oxfordu, odsłaniając kluczowy mechanizm powstawania cukrzycy.
Badanie: Sztuczne światło sprzyja cukrzycy
Przewlekła nocna ekspozycja na oświetlenie zewnętrzne (LAN) jest związana z zaburzeniami kontroli poziomu glukozy we krwi i zwiększonym ryzykiem cukrzycy - informuje pismo „Diabetologia”.
Bezruch i cukier bardziej szkodzą mężczyznom
Już krótkotrwałe ograniczenie ruchu i zwiększenie spożycia cukru pogarsza metaboliczne parametry i działanie tętnic, przy czym szczególnie cierpią mężczyźni.
Naukowcy: Metabolizm steruje zdrowiem mózgu
Zaburzenia metaboliczne związane z otyłością mają związek ze zmianami w mózgu, stanowiącymi wczesne czynniki ryzyka rozwoju demencji – informuje pismo „Diabetes, Obesity and Metabolism”.
Badania: Enterowirusy mogą mieć związek z cukrzycą typu I
Osoby chore na cukrzycę typu I (T1D) aż osiem razy częściej od zdrowych były narażone na zakażenie powszechnie występującym enterowirusem – poinformowano podczas kongresu European Association for the Study of Diabetes (EASD) w Sztokholmie.
Naukowcy otrzymali komórki wysp trzustkowych
Posługując się komórkami macierzystymi pobranymi od pacjenta z cukrzycą typu 1, australijscy biotechnolodzy zdołali otrzymać komórki produkujące insulinę. Jak twierdzą, to przełom, który może w przyszłości doprowadzić do nowych terapii cukrzycy typu 1 oraz 2.
Naukowcy: Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie mózgu i demencję
Cukrzyca typu 2 przyspiesza proces starzenia się mózgu. Zanik istoty szarej w mózgu zachodzi ok. 26 proc. szybciej u chorych na cukrzycę typu 2, niż u osób bez tej choroby – wynika z pracy, którą publikuje pismo eLife.
Analiza: ponad 120 związków potencjalnie związanych z występowaniem cukrzycy typu 2.
Zespół badaczy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest współtwórcą najnowszej analizy badań na temat substancji, których obecność w organizmie podnosi lub obniża ryzyko cukrzycy typu 2. Analiza wskazała na ponad 120 istotnych dla choroby związków.
Badanie: Możliwa jest ultradźwiękowa terapia cukrzycy
Stymulacja odpowiednich zakończeń nerwowych za pomocą ultradźwięków, przeprowadzona u trzech gatunków zwierząt z cukrzycą, powodowała wzrost wrażliwości na insulinę i obniżenie poziomu glukozy. Naukowcy prowadzą już badania z udziałem ludzi.
Główny cel leczenia cukrzycy typu 2: 15 proc. redukcja masy ciała
Podejście to przyniosłoby dodatkową korzyść w postaci zajęcia się nie tylko wysoką glikemią, ale innymi powikłaniami związanymi z otyłością.
Owoce mogą obniżać ryzyko cukrzycy typu 2
Codzienne spożywanie dwóch porcji owoców wiąże z redukcją ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 o 36 proc. – podaje „The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.
Doustna insulina
Podawane doustnie nanocząsteczki insuliny, które mogą być alternatywą dla zastrzyków, opracowali naukowcy z Uniwersyetu Technologicznego Nanyang w Singapurze.
Napoje energetyzujące szkodzą bez względu na zawartość cukru
Zbyt częsta konsumpcja tych napojów, także tych bez cukru, może powodować uszkodzenia komórek nerwowych oraz zwiększać ryzyko chorób serca, udaru i cukrzycy typu 2.
Mocna kawa przed treningiem może pomóc spalić tkankę tłuszczową
Spożycie kofeiny pół godziny przed treningiem wysiłkowym przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej – informują hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie.
Wysoki poziom kofeiny we krwi może ograniczać ilość tkanki tłuszczowej oraz ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „BMJ Medicine”.