Aktualności
Kawę zdrowiej jest pić dopiero po śniadaniu
Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Bath poinformowali, że aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń metabolicznych, przed poranną dawką kofeiny lepiej jest zjeść śniadanie.
Cukrzyca ciążowa może wpływać na biologiczny wiek dziecka
Cukrzyca ciążowa może przyspieszać proces biologicznego starzenia się potomstwa, a także zwiększać ryzyko wystąpienia u niego otyłości i nadciśnienia tętniczego.
Nadmiar fruktozy powoduje nieszczelność jelit
Nadmiar fruktozy może powodować zespół nieszczelnego jelita i przyczyniać się do niealkoholowego stłuszczenia wątroby – wynika z badań opisanych w „Nature Metabolism”.
Zaskakujący sposób na walkę z otyłością
Noszenie kamizelek obciążeniowych może być skuteczną metodą redukcji masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej – odkryli szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu.
Covid-19 może powodować rozwój cukrzycy
Covid-19 może nie tylko powodować poważne powikłania cukrzycy typu 2, lecz także przyczyniać się do jej rozwoju – informuje międzynarodowy zespół naukowców.
Covid-19 i otyłość – zabójcze połączenie
Wyniki badań wskazują na to, że otyłość jest związana z większym ryzykiem ciężkich objawów i komplikacji w przebiegu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
Smog sprzyja tyciu
Wdychanie zanieczyszczonego powietrza zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób przewlekłych – informują amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder.
Niedobór światła dziennego grozi cukrzycą?
Naukowcy z Cincinnati Childrens Hospital Medical Center w USA donoszą o nieznanej dotąd, prawdopodobnie kluczowej dla zdrowia reakcji tkanki tłuszczowej.
Lepsze obfite śniadanie niż duży obiad
Po porannym posiłku organizm zużywa znacznie więcej kalorii niż po zjedzonym w porze obiadowej – ustalili niemieccy badacze. Niewielkie śniadanie zwiększa też ochotę na...
Stary lek na cukrzycę pomaga chudnąć otyłym dzieciom i nastolatkom
Metformina, stary lek stosowany u chorych na cukrzycę typu 2, pomaga chudnąć otyłym dzieciom i nastolatkom – wynika z badania, którego wyniki publikuje „Childhood Obesity”.
Kosmetyki matki przyczyną nadwagi dzieci
Badania na myszach dowodzą, że stosowane w niektórych kosmetykach jako konserwanty parabeny wywołują epigenetyczne zmiany zaburzające odczuwanie głodu.
Za dziesięć lat co drugi Amerykanin będzie otyły
Według badań przeprowadzonych przez Harvard T.H. Chan School of Public Health do 2030 r. co drugi dorosły Amerykanin będzie otyły, a co czwarty osiągnie…
Odkryto lek na otyłość?
Kluczową rolę w metabolizmie otyłości pełni arylowy receptor węglowodorowy – to odkrycie może prowadzić do opracowania nowych sposobów jej leczenia i profilaktyki.
Niezdrowe jedzenie tworzy błędne koło
Wysokokaloryczne posiłki zaburzają rytm dobowy i skłaniają do dodatkowego jedzenia o różnych nietypowych porach. Ludzki organizm nie jest do tego przystosowany.
Sztuczne słodziki bardziej szkodzą, niż pomagają
Dodanie do diety sztucznych słodzików raczej przyczynia się do otyłości i zwiększa ryzyko cukrzycy, niż im zapobiega. Mimo słodzików ludzie i tak bowiem nadal spożywają cukier. Te zaś dodatkowo zmieniają florę bakteryjną jelit.
Świat pomiędzy niedożywieniem a otyłością
Najuboższa jedna trzecia krajów świata zmaga się zarówno z wysokim zagrożeniem otyłością, jak i z niedożywieniem – informuje „The Lancet”.
Cukrzycy jednak mogą jeść makaron?
Kanadyjscy naukowcy twierdzą na łamach magazynu „BMJ Open”, że uniknąć skoków stężenia glukozy we krwi można przez zastąpienie innych węglowodanów… makaronem.
Hormon głodu zwiększa motywację do ćwiczeń
Zwierzęta z wyższym poziomem greliny – hormonu głodu – chętniej podejmują aktywność fizyczną – ustalili badacze z Kurume University School of Medicine w Japonii.
Jeśli ćwiczenia, to przed śniadaniem
Wykonywanie ćwiczeń przed śniadaniem jest korzystniejsze dla zdrowia niż po porannym posiłku – informuje czasopismo „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.
Zmodyfikowana postać insuliny może być łatwiejsza i bezpieczniejsza w dawkowaniu u osób z cukrzycą typu 1 – informuje strona internetowa Uniwersytetu Kopenhaskiego.