Aktualności
Cukrzycy jednak mogą jeść makaron?
Kanadyjscy naukowcy twierdzą na łamach magazynu „BMJ Open”, że uniknąć skoków stężenia glukozy we krwi można przez zastąpienie innych węglowodanów… makaronem.
Hormon głodu zwiększa motywację do ćwiczeń
Zwierzęta z wyższym poziomem greliny – hormonu głodu – chętniej podejmują aktywność fizyczną – ustalili badacze z Kurume University School of Medicine w Japonii.
Jeśli ćwiczenia, to przed śniadaniem
Wykonywanie ćwiczeń przed śniadaniem jest korzystniejsze dla zdrowia niż po porannym posiłku – informuje czasopismo „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.
Fruktoza utrudnia metabolizm tłuszczu
Wysoki poziom fruktozy w diecie utrudnia metabolizowanie tłuszczu przez wątrobę – informują naukowcy z Joslin Diabetes Center i Harvard Medical School w Bostonie.
Antydepresanty mogą zwiększać ryzyko cukrzycy ciążowej
Przyjmowaniu różnych leków przeciwdepresyjnych, a szczególnie wenlafaksyny i amitryptyliny, towarzyszy wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy ciężarnych.
Gluten zwiększa ryzyko cukrzycy typu 1
Spożywanie glutenu przez półtoraroczne dzieci istotnie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1 – o 46 proc. na każde dodatkowe 10 g dziennie.
Epidemia cukrzycy hamuje
Liczba nowych przypadków cukrzycy typu 2 w zamożnych krajach Europy i Ameryki Północnej stabilizuje się, a nawet wydaje maleć – informuje „British Medical Journal”.
Zaskakujący nowy czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy
Każde dodatkowe 10 cm wzrostu to o 41 proc. niższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u mężczyzn i o 33 proc. u kobiet. Zależność ta była silniejsza u osób z…
Po operacji bariatrycznej mniej powikłań cukrzycy
Operacje bariatryczne redukują ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych u otyłych z cukrzycą – czytamy na łamach „Journal of the American Medical Association”.
Lek na cukrzycę typu 2 skuteczny również u dzieci
Czasopismo „The New England Journal of Medicine” opublikowało wyniki zastosowania liraglutydu u dzieci w wieku 10-17 lat z cukrzycą typu 2.
Cukrzyca nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko poronienia
Cukrzyca u kobiet w ciąży aż 3-4-krotnie zwiększa ryzyko poronienia i urodzenia martwego dziecka – ostrzegają badacze z University of Glasgow na łamach czasopisma „Diabetologia”. Dodają, że zagrożenie to zmniejsza…
Weganie mniej narażeni na cukrzycę
Osoby, które przestrzegają diety opartej głównie na produktach roślinnych, są mniej narażone na rozwój cukrzycy typu 2. Szczególnie dobrze działa żywienie oparte na...
Cukrzyca ciężarnych zwiększa ryzyko przeniknięcia związków PFAS do płodu
Związki PFAS, występujące w wielu produktach gospodarstwa domowego i w opakowaniach na żywność, z większą łatwością przenikają do rozwijającego się płodu, jeżeli u matki w czasie ciąży występuje cukrzyca - wykazały badania, o których informuje pismo "Environmental International".
Cukrzyca ciężarnych zwiększa ekspozycję płodu na szkodliwe związki
Związki PFAS łatwiej przenikają do płodu, jeżeli u matki występuje cukrzyca – wykazały badania, o których informuje czasopismo „Environmental International”.
Kiedy ćwiczyć, by schudnąć?
Wśród najszybciej chudnących największy odsetek stanowili ludzie ćwiczący wczesnym rankiem, jednak nie oznacza to, że aktywność o tej porze jest najlepsza.
Odchudzanie kawą
Picie kawy może pobudzać aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej, co sprzyja odchudzaniu – informuje czasopismo „Scientific Reports”.
Czy białe mięso naprawdę jest zdrowsze niż czerwone?
Opublikowane w „American Journal of Clinical Nutrition” wyniki badań kwestionują powszechne przekonanie, że drób jest zdrowszy od wołowiny czy wieprzowiny.
Naukowcy mają sposób na zdrowsze wybory żywieniowe, ale...
Podatki od cukru i specjalne oznaczenia pomagają zmniejszyć jego spożycie – wynika z nowego badania kanadyjskiej uczelni University of Waterloo. Problem to jednak...
Na zespół metaboliczny wskazuje nie tylko obwód pasa
Obwód szyi pozwala rozpoznać ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego – poinformowano podczas Kongresu Towarzystwa Kardiologicznego Azji i Pacyfiku.
Przetworzona żywność bardziej pobudza apetyt
Po raz pierwszy wykazano, że wysokoprzetworzona żywność w większym stopniu pobudza apetyt i zwiększa ryzyko otyłości – wynika z badań opublikowanych przez „BBC News”.
Podstawowe zasady postępowania z pacjentem z retinopatią cukrzycową dla lekarzy rodzinnych i diabetologów
Oczne powikłania cukrzycy stanowią pierwszą przyczynę ślepoty na świecie u osób do 64. roku życia.
Leczenie insuliną w warunkach szpitalnych
Nawet do 30% pacjentów oddziałów wewnętrznych choruje na cukrzycę lub stwierdza się u nich hiperglikemię.
Zaburzenia tolerancji węglowodanów u kobiet po przebytej cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa jest jedną z najczęściej występujących patologii towarzyszących ciąży. Mimo że u wielu kobiet nieprawidłowa tolerancja węglowodanów ma charakter przejściowy, to jednak w wymiarze globalnym stanowi olbrzymi problem zdrowotny generujący znaczne koszty dla systemów opieki zdrowotnej...
Terapia pompowa cukrzycy w 2018 roku – coraz większe możliwości
Terapia za pomocą osobistej pompy insulinowej jest szczególnie wskazana dla osób z cukrzycą typu 1.
Zalecenia żywieniowe w leczeniu cukrzycy u chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki
Adekwatnie dostosowana interwencja żywieniowa u chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki wpływa na złagodzenie toczącego się stanu zapalnego oraz charakterystycznych dolegliwości, a także zmniejsza ryzyko występowania hipoglikemii.
Wpływ długotrwałego stosowania metforminy na stężenie witaminy B12
Niedobór witaminy B12 sam w sobie wpływa na powstanie neuropatii obwodowej.
Nowe możliwości insulinoterapii w 2018 roku
Rozwój insulinoterapii i związanych z nią technologii jest jednym z głównych motorów postępu diabetologii.
Planując wizyty w poradni diabetologicznej, ile czasu powinnam przeznaczyć na edukację zdrowotną chorego z nowo rozpoznaną cukrzycą? Czy może to być traktowane jako oddzielne świadczenie zdrowotne? Czy istnieją w tym zakresie jakieś konkretne zalecenia i wytyczne?
Każdy chory winien jak najwcześniej rozpocząć edukację diabetologiczną po rozpoznaniu choroby.
Jestem młodym lekarzem pracującym w specjalistycznej poradni diabetologicznej przy szpitalu uniwersyteckim. Czy istnieje wyraźne rozgraniczenie zadań realizowanych w zakresie opieki nad chorymi z cukrzycą w poradni przyszpitalnej oraz na oddziale? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź z podaniem źródła.
Zalecenia PTD określają także wyposażenie specjalistycznej poradni diabetologicznej
U moich pacjentów z cukrzycą (zwłaszcza w wieku podeszłym) obserwuję często objawy depresji związane z główną chorobą. Utrudnia to stosowanie się do zaleceń terapeutycznych i zwiększa ryzyko rozwoju powikłań. Jakie narzędzia do przesiewowej diagnozy depresji powinnam wtedy zastosować i jak interpretować uzyskane wyniki?
Stan psychiczny chorego należy oceniać przy rozpoczynaniu leczenia cukrzycy, a następnie podczas każdej wizyty lekarskiej.