Aktualności

Semaglutyd może zmniejszać stan zapalny
20.12.2023
Podawane myszom zastrzyki semaglutydu zmniejszają stan zapalny, działając na ich mózgi – informuje pismo „Cell Metabolism”.
Nowa przyczyna cukrzycy
14.12.2023
Podczas nowego badania wykryto, że do powstania cukrzycy przyczynia się enzym, który zmniejsza wrażliwość organizmu na insulinę. Odkrycie to otwiera drogę do nowych terapii.
Lek na reumatyzm hamuje cukrzycę
11.12.2023
Preparat Baricytynib przepisywany na reumatoidalne zapalenie stawów, może hamować postęp cukrzycy typu 1 - informuje "New England Journal of Medicine".
Niekorzystny styl życia a ryzyko zaburzeń psychicznych
26.11.2023
Mała ilość warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ale także wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia depresji oraz stanów lękowych.
Semaglutyd może zapobiegać zawałom serca
15.11.2023
Przeciwcukrzycowy semaglutyd okazał się skutecznym środkiem odchudzającym. Nowe badania wskazują, że może także zapobiegać zawałom serca i udarom.
Poziom insuliny wpływa na ryzyko raka trzustki
09.11.2023
Naukowcy znaleźli bezpośredni związek między wysokim poziomem insuliny u osób otyłych czy z cukrzycą typu 2 i rakiem trzustki. Odkrycie może mieć znaczenie także dla innych nowotworów.
Komórki wszczepione do oka mają leczyć cukrzycę
25.10.2023
Mikroimplant z produkującymi insulinę komórkami, który wszczepia się do oka został opracowany przez szwedzki zespół naukowców. Wewnątrz gałki ocznej nie ma bowiem komórek odpornościowych, które atakowałyby biologiczny wszczep.
Rozwój cukrzycy typu 2 w młodym wieku
17.10.2023
Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 w wieku 30 lat mogą żyć nawet o 14 lat krócej, niż rówieśnicy bez tej choroby – wynika z międzynarodowej analizy, którą publikuje pismo „Lancet Diabetes & Endocrinology”.