Aktualności
Wysoki poziom kofeiny we krwi może ograniczać ilość tkanki tłuszczowej oraz ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „BMJ Medicine”.
19.03.2023
Polscy naukowcy jako jedni z pierwszych na świecie wykazali, że komórki macierzyste można z powodzeniem stosować w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej. To ważny krok w kierunku rozwoju terapii komórkowych.
Pacjenci z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, zażywający lek o nazwie pioglitazon mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości niż pacjenci, którzy nie stosują tego leku – wynika z badania, które publikuje „Neurology”.
26.02.2023
Wpływ metforminy na chorobę niedokrwienną serca zbadają kardiolodzy z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Liczą na to, że może ona zapobiegać ponownej interwencji wieńcowej.
26.02.2023
Enzym ten może się okazać przełomem w walce z otyłością i cukrzycą. Proteaza SENP2 odpowiada bowiem za metabolizm komórkowy i – upraszczając - ma wpływ na to, czy organizm magazynuje tłuszcz, czy go spala.
22.02.2023
Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1 pod koniec listopada ubiegłego roku został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jak wskazują eksperci, lek Teplizumab może zapoczątkować nową erę w jej leczeniu.
21.02.2023
Łatwo przyswajalne cukry - dodawane do jedzenia czy obecne np. w sokach - wiążą się z większym ryzykiem chorób serca i udarów.
15.02.2023
Ftalany, substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną (EDC), zawarte w tworzywach sztucznych, mogą przyczyniać się do ryzyka cukrzycy u kobiet – sugerują nowe badania, których wyniki publikuje „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.
13.02.2023