Aktualności

Diabetycy stosujący pioglitazon mniej zagrożeni demencją
26.02.2023
Pacjenci z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, zażywający lek o nazwie pioglitazon mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości niż pacjenci, którzy nie stosują tego leku – wynika z badania, które publikuje „Neurology”.
Przydatność metforminy w leczeniu choroby niedokrwiennej serca
26.02.2023
Wpływ metforminy na chorobę niedokrwienną serca zbadają kardiolodzy z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Liczą na to, że może ona zapobiegać ponownej interwencji wieńcowej.
Cukrzyca i otyłość - badacze odkryli enzym
22.02.2023
Enzym ten może się okazać przełomem w walce z otyłością i cukrzycą. Proteaza SENP2 odpowiada bowiem za metabolizm komórkowy i – upraszczając - ma wpływ na to, czy organizm magazynuje tłuszcz, czy go spala.
Zatwierdzono nowy lek na cukrzycę - nowa era w leczeniu choroby
21.02.2023
Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1 pod koniec listopada ubiegłego roku został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jak wskazują eksperci, lek Teplizumab może zapoczątkować nową erę w jej leczeniu.
Wolne cukry podnoszą ryzyko chorób krążeniowych
15.02.2023
Łatwo przyswajalne cukry - dodawane do jedzenia czy obecne np. w sokach - wiążą się z większym ryzykiem chorób serca i udarów.
Ekspozycja na ftalany może zwiększać ryzyko cukrzycy u kobiet
13.02.2023
Ftalany, substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną (EDC), zawarte w tworzywach sztucznych, mogą przyczyniać się do ryzyka cukrzycy u kobiet – sugerują nowe badania, których wyniki publikuje „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.
Cukrzyca - nowe wytyczne: normy glukozy, objawy, leczenie
26.01.2023
Opublikowano nowe wytyczne konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny rodzinnej i diabetologii. Dotyczą m.in. leczenia pacjentów z cukrzycą w przychodniach POZ.
Bakterie jelitowe mogą odgrywać rolę w rozwoju cukrzycy typu 2
11.01.2023
Jedne bakterie obecne w jelitach mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2, a inne mogą chronić przed tą chorobą – wskazują wczesne wyniki badania, które publikuje pismo „Diabetes”.