Aktualności

To najczęściej rozpoznawana choroba przewlekła u dzieci. Liczba chorych rośnie
27.06.2022
Cukrzyca typu 1 (T1D) należy do najczęstszych chorób przewlekłych rozpoznawanych u dzieci. Jak informuje Agencja Badań Medycznych, w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost zachorowań wśród pacjentów pediatrycznych.
Zakażenie herpeswirusem może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę
16.05.2022
Dwa popularne herpeswirusy (HSV2 i CMV) mogą przyczyniać się do upośledzenia metabolizmu glukozy i zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wśród zakażonych osób – informuje pismo „Diabetologia”.
USK w Opolu ośrodkiem referencyjnym dla małych pacjentów z cukrzycą
13.05.2022
Opolski ośrodek diabetologii dziecięcej potwierdził, że prowadzi małych pacjentów z cukrzycą na światowym poziomie
Ruszają punkty pomocy dla osób z cukrzycą z Ukrainy
08.04.2022
Około 100 punktów pomocy dla diabetyków z Ukrainy, którzy opuścili kraj w związku z wojną, planuje uruchomić Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
Dr Stepanow: największym wyzwaniem jest wprowadzenie zmian w codziennym życiu chorego na cukrzycę
02.04.2022
Największe wyzwanie to wprowadzenie zmian w codziennym życiu chorego na cukrzycę, tego zwykle nikt nie chce – powiedziała PAP dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow, autorka poradnika „12 wskazówek jak dłużej żyć z cukrzycą”. Dodała, że aby to się udało, trzeba przede wszystkim pacjenta lepiej poznać.
Prof. Czupryniak: za wszelką cenę należy unikać straszenia pacjenta z cukrzycą
30.03.2022
Cukrzyca jest podstępną chorobą, rozwija się wolno, ale powoduje groźne powikłania i skraca życie. Za wszelką cenę należy jednak unikać straszenia pacjenta, bo będzie on jeszcze mniej chętny do odpowiedniego leczenia się i wprowadzenia zmian w swym życiu – twierdzi diabetolog prof. Leszek Czupryniak.
90 proc. leczony insuliną chorych na cukrzycę wielokrotnie używa tej samej igły
18.02.2021
2
Igły do wstrzykiwania insulin wciąż jednak nie są w Polsce refundowane.
„Teleporady to fikcja”: ponad tysiąc skarg na lekarzy
04.08.2020
53
„Teleporady w POZ podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów” – głosi pasek na stronie Porozumienia Zielonogórskiego. Sami lekarze w ostatnich tygodniach nie ustają w chwaleniu porad przez telefon. Tymczasem pacjenci są niezadowoleni i skarżą się NFZ.