Aktualności
„70 gr podwyżki nic nie zmieni, ale gdyby litr słodkiego sztucznego napoju podrożał o 10 zł, ludzie na pewno przestaliby go kupować” – mówi prof. Leszek Czupryniak.
04.02.2020
2
Od początku 2020 r. Wojewódzki Szpital Zespolony zamknął poradnię endokrynologiczną. Zatrudnieni w niej lekarze przeszli na emeryturę, a nowych nie udało się zatrudnić.
Jeśli zjemy zbyt dużo naraz - zwłaszcza tłustych pokarmów - organizm nie nadąża z produkcją enzymów trawiennych. Wprawdzie są na rynku środki wspomagające trawienie, lepiej jednak po prostu się nie przejadać - radzi technolog żywienia prof. Małgorzata Drywień.
30.12.2019
Byliśmy skansenem, będziemy w awangardzie – mówią diabetolodzy o zmianach na liście refundacyjnej. Od styczna refundowane będą leki inkretynowe nowej generacji.
Przed wprowadzeniem podatku od cukru na opakowaniach żywności pojawią się rysunki piramidy żywieniowej, a w punktach zbiorowego żywienia – modelowego talerza.
19.12.2019
2
Terapia z użyciem komórek układu odpornościowego minimalizuje ryzyko powikłań u dzieci z cukrzycą typu 1. Pozwala też zmniejszyć dawki insuliny, którymi są leczone.
„Podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 r., aby ograniczyć złe nawyki żywieniowe społeczeństwa” – poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
06.12.2019
3
Nie ma podstaw do odstawiania leków. Większym ryzykiem byłoby zaprzestanie ich stosowania – mówi konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzej Lewiński.