Aktualności
„Teleporady to fikcja”: ponad tysiąc skarg na lekarzy
„Teleporady w POZ podstawowym narzędziem pracy zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów” – głosi pasek na stronie Porozumienia Zielonogórskiego. Sami lekarze w ostatnich tygodniach nie ustają w chwaleniu porad przez telefon. Tymczasem pacjenci są niezadowoleni i skarżą się NFZ.
Ćwierć miliona osób korzysta z portalu NFZ z bezpłatnymi dietami
Na portalu Diety.nfz.gov.pl na zainteresowanych zdrowym odżywianiem czekają m.in. propozycje jadłospisów o różnej kaloryczności wraz z przepisami i listą zakupów.
Diabetycy na niestandardowym menu
Masło z orzeszków ziemnych na stałe weszło do szpitalnego menu chorujących na cukrzycę pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach.
Dlaczego rząd wyłączył piwa i wódki smakowe z podatku cukrowego?
„Ciężko nam ustalić, z czego takie piwo i wódka się składają. Na piwa bezalkoholowe podatek jest” – odpowiada na to pytanie Ministerstwo Zdrowia.
Daleko od diabetologicznej czołówki
„Widzę zaledwie światełko w tunelu, a nie sukces na miarę dołączenia do diabetologicznej czołówki” – komentuje wejście na rynek flozyn i analogów GLP-1 diabetolog.
Minister: opłata cukrowa potrzebna, bo w otyłości dzieci gonimy Zachód
Wprowadzenie opłaty cukrowej jest potrzebne, bo w otyłości dzieci dogonimy Zachód szybciej niż w czymkolwiek innym – wskazał minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Podatek od cukru: „generalnie diabetolodzy są za, ale…”
„70 gr podwyżki nic nie zmieni, ale gdyby litr słodkiego sztucznego napoju podrożał o 10 zł, ludzie na pewno przestaliby go kupować” – mówi prof. Leszek Czupryniak.
Lekarze przeszli na emeryturę i... największy szpital w Kielcach zamknął poradnię
Od początku 2020 r. Wojewódzki Szpital Zespolony zamknął poradnię endokrynologiczną. Zatrudnieni w niej lekarze przeszli na emeryturę, a nowych nie udało się zatrudnić.
Prof. Drywień: kiedy jemy dużo i tłusto, organizm nie nadąża z trawieniem
Jeśli zjemy zbyt dużo naraz - zwłaszcza tłustych pokarmów - organizm nie nadąża z produkcją enzymów trawiennych. Wprawdzie są na rynku środki wspomagające trawienie, lepiej jednak po prostu się nie przejadać - radzi technolog żywienia prof. Małgorzata Drywień.
Polska w awangardzie leczenia cukrzycy
Byliśmy skansenem, będziemy w awangardzie – mówią diabetolodzy o zmianach na liście refundacyjnej. Od styczna refundowane będą leki inkretynowe nowej generacji.
GIS walczy z o otyłością
Przed wprowadzeniem podatku od cukru na opakowaniach żywności pojawią się rysunki piramidy żywieniowej, a w punktach zbiorowego żywienia – modelowego talerza.
Przełomowa terapia dla dzieci z cukrzycą typu 1
Terapia z użyciem komórek układu odpornościowego minimalizuje ryzyko powikłań u dzieci z cukrzycą typu 1. Pozwala też zmniejszyć dawki insuliny, którymi są leczone.
Podatek od cukru w Polsce: wiadomo od kiedy
„Podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 r., aby ograniczyć złe nawyki żywieniowe społeczeństwa” – poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Nie ma podstaw do zaprzestania terapii metforminą
Nie ma podstaw do odstawiania leków. Większym ryzykiem byłoby zaprzestanie ich stosowania – mówi konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzej Lewiński.
Metformina zostaje...
Nie zmieniamy zaleceń dotyczących stosowania metforminy – powiedział dziennikarzom konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. Krzysztof Strojek.
Leki na cukrzycę zanieczyszczone rakotwórczą substancją!
Zażywana przez niemal 2 mln Polaków metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny, podawany m.in. szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.
Refundowane flozyny dla wszystkich chorych?
Z Ministerstwa Zdrowia docierają do nas takie sygnały – przyznaje prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta…
Rewolucja w L4. Nowe zasady mogą zmusić przewlekle chorych do pracy
Po zmianach pacjenci będą musieli mieć 90 dni przerwy między jednym a drugim zwolnieniem, by otrzymać zasiłek chorobowy z ZUS. - To absurdalne, nieprzemyślane i mechaniczne podejście. Choroby i jej przebiegu nie da się zaplanować - mówi Witold Michałek, dyrektor Federacji Polskich Pacjentów i członek Rady Dialogu Społecznego.
Raport NFZ: na cukrzycę choruje blisko 3 mln Polaków
W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób – wynika z zaprezentowanego raportu Narodowego Funduszu Zdrowia. Eksperci akcentują, że skuteczniej i taniej jest zapobiegać cukrzycy niż ją leczyć.
RPO pyta ministra zdrowia, kto poda uczniowi insulinę
Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz interweniuje u ministra zdrowia, by doprecyzować obowiązki pracowników szkół w zakresie przyjmowania insuliny i pomiaru cukru podczas pobytu dzieci w szkole. Według RPO przepisy rodzą ryzyko, że uczeń nie otrzyma pomocy, gdy w placówce nie ma pielęgniarki albo higienistki.