Aktualności

Austria: fałszywy lek przeciwcukrzycowy
25.10.2023
W Austrii kilka osób trafiło do szpitala po zażyciu fałszywego Ozempicu, przeciwcukrzycowego leku znacząco redukującego masę ciała. W fiolkach znajdowała się insulina - ostrzegł austriacki nadzór farmaceutyczny, BASG. Ozempic jest stosowany również w Polsce.
Komórki wszczepione do oka mają leczyć cukrzycę
25.10.2023
Mikroimplant z produkującymi insulinę komórkami, który wszczepia się do oka został opracowany przez szwedzki zespół naukowców. Wewnątrz gałki ocznej nie ma bowiem komórek odpornościowych, które atakowałyby biologiczny wszczep.
Czerwone mięso może sprzyjać cukrzycy
22.10.2023
Spożycie czerwonego mięsa może mieć związek ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2, co potwierdzają badania opublikowane w „The American Journal of Clinical Nutrition”.
Rozwój cukrzycy typu 2 w młodym wieku
17.10.2023
Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 w wieku 30 lat mogą żyć nawet o 14 lat krócej, niż rówieśnicy bez tej choroby – wynika z międzynarodowej analizy, którą publikuje pismo „Lancet Diabetes & Endocrinology”.
Semaglutyd powoduje ryzyko chorób układu pokarmowego
08.10.2023
Semaglutyd to aktywny składnik stosowanego w leczeniu cukrzycy leku Ozempic oraz odchudzającego Wegovy powiązano z podwyższonym ryzykiem poważnych schorzeń żołądkowo-jelitowych, w tym porażenia żołądka.
Picie herbaty w profilaktyce cukrzycy
04.10.2023
Codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2 – wynika z badania naukowców.
Nawet mała dawka radiacji może mieć związek z cukrzycą
04.10.2023
Badanie pracowników usuwających skutki awarii elektrowni w Fukushimie pokazało, że już niewielka dawka promieniowania może zwiększać ryzyko cukrzycy. Radiacja może uszkadzać komórki zajmujące się produkcją insuliny.
Niezdrowe przekąski zaburzają korzyści ze zdrowych posiłków
19.09.2023
Co czwarta osoba niweczy zalety zdrowych posiłków niezdrowymi przekąskami, które zwiększają ryzyko udaru mózgu i chorób układu krążenia