Aktualności

Ruszają punkty pomocy dla osób z cukrzycą z Ukrainy
08.04.2022
Około 100 punktów pomocy dla diabetyków z Ukrainy, którzy opuścili kraj w związku z wojną, planuje uruchomić Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
Dr Stepanow: największym wyzwaniem jest wprowadzenie zmian w codziennym życiu chorego na cukrzycę
02.04.2022
Największe wyzwanie to wprowadzenie zmian w codziennym życiu chorego na cukrzycę, tego zwykle nikt nie chce – powiedziała PAP dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow, autorka poradnika „12 wskazówek jak dłużej żyć z cukrzycą”. Dodała, że aby to się udało, trzeba przede wszystkim pacjenta lepiej poznać.
Prof. Czupryniak: za wszelką cenę należy unikać straszenia pacjenta z cukrzycą
30.03.2022
Cukrzyca jest podstępną chorobą, rozwija się wolno, ale powoduje groźne powikłania i skraca życie. Za wszelką cenę należy jednak unikać straszenia pacjenta, bo będzie on jeszcze mniej chętny do odpowiedniego leczenia się i wprowadzenia zmian w swym życiu – twierdzi diabetolog prof. Leszek Czupryniak.
Dr Grzesiowski: kolejne badanie potwierdza wzrost zachorowalności na cukrzycę po COVID-19
29.03.2022
1
Opublikowano kolejną pracę, potwierdzająca wzrost zachorowalności na cukrzycę w ciągu 12 miesięcy po COVID-19 – informuje dr Paweł Grzesiowski. Wykazano, że ryzyko tej cukrzycy po tej infekcji wzrasta o 40 proc.
Badanie: Niektóre słodziki mogą sprzyjać rakowi
28.03.2022
Obszerne francuskie badanie wskazało na korelację miedzy niektórymi sztucznymi słodzikami i nowotworami - głównie piersi oraz związanymi z otyłością - informują badacze w piśmie „PLOS Medicine”
Cukrzyca u kobiet i mężczyzn powstaje inaczej
28.03.2022
Tkanka tłuszczowa z innych części ciała jest przyczyną rozwoju cukrzycy u kobiet i u mężczyzn - informują naukowcy z Kanady na łamach czasopisma „Obesity Reviews”.
Można przewidzieć ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia dziesiątki lat przed zachorowaniem
11.03.2022
Jednoczesny pomiar kilkudziesięciu rodzajów tłuszczów we krwi (tzw. lipidomika) może przewidzieć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia w bardzo dalekiej przyszłości - wynika z badania, którego wyniki opublikowano w „PLOS Biology”.
Główny cel leczenia cukrzycy typu 2: 15 proc. redukcja masy ciała
04.10.2021
Podejście to przyniosłoby dodatkową korzyść w postaci zajęcia się nie tylko wysoką glikemią, ale innymi powikłaniami związanymi z otyłością.