Aktualności

Terapia komórkami macierzystymi chroni przed skutkami ubocznymi leków przeciwnowotworowych
09.05.2022
Mezenchymalne komórki macierzyste mogą hamować rozwój cukrzycy typu 1 wywołanej lekami przeciwnowotworowymi – informuje pismo „Diabetologia”
Analiza: ponad 120 związków potencjalnie związanych z występowaniem cukrzycy typu 2.
04.05.2022
Zespół badaczy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest współtwórcą najnowszej analizy badań na temat substancji, których obecność w organizmie podnosi lub obniża ryzyko cukrzycy typu 2. Analiza wskazała na ponad 120 istotnych dla choroby związków.
Badanie: Możliwa jest ultradźwiękowa terapia cukrzycy
11.04.2022
1
Stymulacja odpowiednich zakończeń nerwowych za pomocą ultradźwięków, przeprowadzona u trzech gatunków zwierząt z cukrzycą, powodowała wzrost wrażliwości na insulinę i obniżenie poziomu glukozy. Naukowcy prowadzą już badania z udziałem ludzi.
Ruszają punkty pomocy dla osób z cukrzycą z Ukrainy
08.04.2022
Około 100 punktów pomocy dla diabetyków z Ukrainy, którzy opuścili kraj w związku z wojną, planuje uruchomić Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
Dr Stepanow: największym wyzwaniem jest wprowadzenie zmian w codziennym życiu chorego na cukrzycę
02.04.2022
Największe wyzwanie to wprowadzenie zmian w codziennym życiu chorego na cukrzycę, tego zwykle nikt nie chce – powiedziała PAP dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow, autorka poradnika „12 wskazówek jak dłużej żyć z cukrzycą”. Dodała, że aby to się udało, trzeba przede wszystkim pacjenta lepiej poznać.
Prof. Czupryniak: za wszelką cenę należy unikać straszenia pacjenta z cukrzycą
30.03.2022
Cukrzyca jest podstępną chorobą, rozwija się wolno, ale powoduje groźne powikłania i skraca życie. Za wszelką cenę należy jednak unikać straszenia pacjenta, bo będzie on jeszcze mniej chętny do odpowiedniego leczenia się i wprowadzenia zmian w swym życiu – twierdzi diabetolog prof. Leszek Czupryniak.
Dr Grzesiowski: kolejne badanie potwierdza wzrost zachorowalności na cukrzycę po COVID-19
29.03.2022
1
Opublikowano kolejną pracę, potwierdzająca wzrost zachorowalności na cukrzycę w ciągu 12 miesięcy po COVID-19 – informuje dr Paweł Grzesiowski. Wykazano, że ryzyko tej cukrzycy po tej infekcji wzrasta o 40 proc.
Badanie: Niektóre słodziki mogą sprzyjać rakowi
28.03.2022
Obszerne francuskie badanie wskazało na korelację miedzy niektórymi sztucznymi słodzikami i nowotworami - głównie piersi oraz związanymi z otyłością - informują badacze w piśmie „PLOS Medicine”