Aktualności

Program wczesnego wykrywania cukrzycy typu I u dzieci
21.04.2023
Pierwsze dzieci zostały w piątek w Białymstoku przebadane w ramach populacyjnego programu wykrywania cukrzycy typu I. Badania realizuje wspólnie z zespołem prof. Artur Bossowski z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Okna żywieniowe obniżają ryzyko cukrzycy
17.04.2023
Dieta IF (intermittent fasting), która koncentruje się na jedzeniu tylko w wyznaczonym oknie żywieniowym, może być kluczem do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 - uważają badacze z Australii.
Leki dla cukrzyków jako preparaty na odchudzanie
14.04.2023
Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega, że stosowanie tych leków przez osoby, które nie chorują na cukrzycę typu 2 może powodować poważne działania uboczne.
Przemijająca utrata wagi jest dobra dla zdrowia
29.03.2023
Osoby otyłe, które schudły dzięki behawioralnym programom odchudzania, a potem ponownie przybrały na wadze, po latach są mniej narażone na choroby serca i cukrzycę typu 2.
Poziom kofeiny we krwi wpływa na ryzyko cukrzycy typu 2
19.03.2023
Wysoki poziom kofeiny we krwi może ograniczać ilość tkanki tłuszczowej oraz ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „BMJ Medicine”.
Cukrzycowa stopa - wyniki polskiego badania
16.03.2023
Polscy naukowcy jako jedni z pierwszych na świecie wykazali, że komórki macierzyste można z powodzeniem stosować w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej. To ważny krok w kierunku rozwoju terapii komórkowych.
Diabetycy stosujący pioglitazon mniej zagrożeni demencją
26.02.2023
Pacjenci z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, zażywający lek o nazwie pioglitazon mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości niż pacjenci, którzy nie stosują tego leku – wynika z badania, które publikuje „Neurology”.
Przydatność metforminy w leczeniu choroby niedokrwiennej serca
26.02.2023
Wpływ metforminy na chorobę niedokrwienną serca zbadają kardiolodzy z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Liczą na to, że może ona zapobiegać ponownej interwencji wieńcowej.