Aktualności
Hipoglikemia jest groźnym dla życia i kosztownym powikłaniem leczenia cukrzycy. Ale dzięki nowym metodom terapii można jej w dużym stopniu zapobiegać – mówił na spotkaniu prasowym diabetolog prof. Tomasz Klupa.
10.02.2017
Aktywność fizyczna to wiele potwierdzonych naukowo korzyści, począwszy od zmniejszania ryzyka chorób serca, cukrzycy i raka - aż po poprawę zdrowia psychicznego i samopoczucia. Nie pełni ona jednak, jak dowodzą naukowcy, kluczowej roli w kontrolowaniu masy ciała.
07.02.2017
Zespół metaboliczny to zbiór wzajemnie powiązanych czynników istotnie zwiększających ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2. oraz ich powikłań naczyniowych. Jak wynika z najnowszych badań, osobom cierpiącym na to schorzenie może brakować witaminy E.
25.01.2017
1
Depresja i stany lękowe niezależnie od siebie zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu osób chorych na cukrzycę typu 2. – wynika z badania, które publikuje pismo “Diabetes Care”.
24.01.2017
Autorzy badania podkreślają, że jest ono pierwszym, które porównuje efekty stosowania określonych rodzajów cukru na metabolizm oraz funkcje układu naczyniowego. Rodzaj cukru może mianowicie odgrywać dużą rolę w nasilaniu ryzyka cukrzycy, chorób serca, a także innych chorób przewlekłych.
24.01.2017
1
Najnowsze opracowanie, opublikowane w czasopiśmie "Nature", wyjaśnia dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na efekt jo-jo i jak można odwrócić zgubne efekty zakończenia diety odchudzającej.
01.12.2016
Dziobak i kolczatka wytwarzają zmodyfikowany glukagonopodobny peptyd 1 (GLP-1), który nie rozkłada się tak szybko, jak analogiczny związek wydzielany przez ludzki organizm. Zdaniem australijskich uczonych z Uniwersytetu Adelajdy, może on pomóc w walce z cukrzycą.
01.12.2016
1
Na ogół wolimy jeść potrawy tłuste i słodkie. Są jednak osoby, które po tłustym głównym daniu na deser zamiast ciastka wolą wybrać kolejną tłustą potrawę. Te osoby mogą mieć zmutowany jeden z genów.
06.10.2016