Aktualności

Zespół metaboliczny wiąże się z utajonym niedoborem witaminy E
25.01.2017
1
Zespół metaboliczny to zbiór wzajemnie powiązanych czynników istotnie zwiększających ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2. oraz ich powikłań naczyniowych. Jak wynika z najnowszych badań, osobom cierpiącym na to schorzenie może brakować witaminy E.
Depresja i lęki zwiększają ryzyko zgonu u osób z cukrzycą typu 2.
24.01.2017
Depresja i stany lękowe niezależnie od siebie zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu osób chorych na cukrzycę typu 2. – wynika z badania, które publikuje pismo “Diabetes Care”.
Nie tylko ilość, ale i rodzaj cukru zwiększają ryzyko chorób
24.01.2017
1
Autorzy badania podkreślają, że jest ono pierwszym, które porównuje efekty stosowania określonych rodzajów cukru na metabolizm oraz funkcje układu naczyniowego. Rodzaj cukru może mianowicie odgrywać dużą rolę w nasilaniu ryzyka cukrzycy, chorób serca, a także innych chorób przewlekłych.
Jak zapobiec efektowi jo-jo przy odchudzaniu?
01.12.2016
Najnowsze opracowanie, opublikowane w czasopiśmie "Nature", wyjaśnia dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na efekt jo-jo i jak można odwrócić zgubne efekty zakończenia diety odchudzającej.
Szansa na nowy lek przeciwcukrzycowy z dalekiej Australii
01.12.2016
1
Dziobak i kolczatka wytwarzają zmodyfikowany glukagonopodobny peptyd 1 (GLP-1), który nie rozkłada się tak szybko, jak analogiczny związek wydzielany przez ludzki organizm. Zdaniem australijskich uczonych z Uniwersytetu Adelajdy, może on pomóc w walce z cukrzycą.
Tłusto i słodko
06.10.2016
Na ogół wolimy jeść potrawy tłuste i słodkie. Są jednak osoby, które po tłustym głównym daniu na deser zamiast ciastka wolą wybrać kolejną tłustą potrawę. Te osoby mogą mieć zmutowany jeden z genów.
Słodzik słodzikowi nierówny
29.09.2016
Obecnie wiele milionów ludzi na świecie sięga po napoje i produkty słodzone słodzikami, licząc na to, że dzięki temu będzie mogła lepiej kontrolować swoją masę ciała i uniknąć tycia. A jak jest naprawdę?
Śmieciowe jedzenie jest jak cukrzyca
15.09.2016
Tłuste, słodkie i niezdrowe pokarmy podnoszą poziom glukozy we krwi w podobny sposób jak cukrzyca typu 2, co może prowadzić do uszkodzenia nerek - informuje czasopismo "Experimental Physiology".