Aktualności

Specjalny materiał dla pacjentów z cukrzycą
22.05.2023
Zespół badawczy opracował substancję, która ma chronić wszczepiane komórki beta, odpowiedzialne za produkcję insuliny, przed reakcją układu odpornościowego.
Poziom kofeiny we krwi wpływa na ryzyko cukrzycy typu 2
19.03.2023
Wysoki poziom kofeiny we krwi może ograniczać ilość tkanki tłuszczowej oraz ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „BMJ Medicine”.
Cukrzyca i otyłość - badacze odkryli enzym
22.02.2023
Enzym ten może się okazać przełomem w walce z otyłością i cukrzycą. Proteaza SENP2 odpowiada bowiem za metabolizm komórkowy i – upraszczając - ma wpływ na to, czy organizm magazynuje tłuszcz, czy go spala.
Ekspozycja na ftalany może zwiększać ryzyko cukrzycy u kobiet
13.02.2023
Ftalany, substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną (EDC), zawarte w tworzywach sztucznych, mogą przyczyniać się do ryzyka cukrzycy u kobiet – sugerują nowe badania, których wyniki publikuje „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.
Badanie: Glukoza pobudza rozwój torbieli w nerkach
09.01.2023
Cukier, a dokładniej glukoza, odgrywa istotną rolę chorobie zwanej wielotorbielowatym zwyrodnieniem nerek. Odpowiednie leki mogą jednak zahamować związany z tym proces – informuje pismo „Nature Communications”.
Przyjmowanie metforminy może chronić stawy diabetyków
09.01.2023
Stosowanie podawnej w leczeniu cukrzycy metforminy wydaje się mieć związek z niższym ryzykiem wymiany stawu u diabetyków – informuje "Canadian Medical Association Journal".
Badanie: Problemy ze snem związane z ryzykiem cukrzycy
06.12.2022
Osoby doświadczające problemów ze snem mogą być bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii i opublikowanych w piśmie „The Science of Diabetes Self-Management and Care”.
Odkryto kluczowy mechanizm powstawania cukrzycy
19.11.2022
Nie sama glukoza, ale substancje, które powstają w czasie jej rozkładania, upośledzają produkcję insuliny w trzustce - wskazują naukowcy z Oxfordu, odsłaniając kluczowy mechanizm powstawania cukrzycy.