Aktualności
Mała ilość warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ale także wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia depresji oraz stanów lękowych.
Przeciwcukrzycowy semaglutyd okazał się skutecznym środkiem odchudzającym. Nowe badania wskazują, że może także zapobiegać zawałom serca i udarom.
Naukowcy znaleźli bezpośredni związek między wysokim poziomem insuliny u osób otyłych czy z cukrzycą typu 2 i rakiem trzustki. Odkrycie może mieć znaczenie także dla innych nowotworów.
Mikroimplant z produkującymi insulinę komórkami, który wszczepia się do oka został opracowany przez szwedzki zespół naukowców. Wewnątrz gałki ocznej nie ma bowiem komórek odpornościowych, które atakowałyby biologiczny wszczep.
Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 w wieku 30 lat mogą żyć nawet o 14 lat krócej, niż rówieśnicy bez tej choroby – wynika z międzynarodowej analizy, którą publikuje pismo „Lancet Diabetes & Endocrinology”.
Semaglutyd to aktywny składnik stosowanego w leczeniu cukrzycy leku Ozempic oraz odchudzającego Wegovy powiązano z podwyższonym ryzykiem poważnych schorzeń żołądkowo-jelitowych, w tym porażenia żołądka.
Codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2 – wynika z badania naukowców.
04.10.2023
Badanie pracowników usuwających skutki awarii elektrowni w Fukushimie pokazało, że już niewielka dawka promieniowania może zwiększać ryzyko cukrzycy. Radiacja może uszkadzać komórki zajmujące się produkcją insuliny.
04.10.2023