Aktualności

Przyjmowanie metforminy może chronić stawy diabetyków
09.01.2023
Stosowanie podawnej w leczeniu cukrzycy metforminy wydaje się mieć związek z niższym ryzykiem wymiany stawu u diabetyków – informuje "Canadian Medical Association Journal".
Badanie: Problemy ze snem związane z ryzykiem cukrzycy
06.12.2022
Osoby doświadczające problemów ze snem mogą być bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii i opublikowanych w piśmie „The Science of Diabetes Self-Management and Care”.
Odkryto kluczowy mechanizm powstawania cukrzycy
19.11.2022
Nie sama glukoza, ale substancje, które powstają w czasie jej rozkładania, upośledzają produkcję insuliny w trzustce - wskazują naukowcy z Oxfordu, odsłaniając kluczowy mechanizm powstawania cukrzycy.
Badanie: Sztuczne światło sprzyja cukrzycy
16.11.2022
Przewlekła nocna ekspozycja na oświetlenie zewnętrzne (LAN) jest związana z zaburzeniami kontroli poziomu glukozy we krwi i zwiększonym ryzykiem cukrzycy - informuje pismo „Diabetologia”.
Bezruch i cukier bardziej szkodzą mężczyznom
06.11.2022
Już krótkotrwałe ograniczenie ruchu i zwiększenie spożycia cukru pogarsza metaboliczne parametry i działanie tętnic, przy czym szczególnie cierpią mężczyźni.
Naukowcy: Metabolizm steruje zdrowiem mózgu
02.10.2022
Zaburzenia metaboliczne związane z otyłością mają związek ze zmianami w mózgu, stanowiącymi wczesne czynniki ryzyka rozwoju demencji – informuje pismo „Diabetes, Obesity and Metabolism”.
Badania: Enterowirusy mogą mieć związek z cukrzycą typu I
27.09.2022
Osoby chore na cukrzycę typu I (T1D) aż osiem razy częściej od zdrowych były narażone na zakażenie powszechnie występującym enterowirusem – poinformowano podczas kongresu European Association for the Study of Diabetes (EASD) w Sztokholmie.
Naukowcy otrzymali komórki wysp trzustkowych
26.07.2022
Posługując się komórkami macierzystymi pobranymi od pacjenta z cukrzycą typu 1, australijscy biotechnolodzy zdołali otrzymać komórki produkujące insulinę. Jak twierdzą, to przełom, który może w przyszłości doprowadzić do nowych terapii cukrzycy typu 1 oraz 2.