Aktualności

Lek na otyłość zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o ponad połowę
16.09.2022
Dzięki cotygodniowym wstrzyknięciom semaglutydu, nowego leku na otyłość, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 zmniejsza się o ponad połowę - wynika z nowych badań, przedstawionych na dorocznym zjeżdzie Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD) w Sztokholmie.
Terapia komórkami macierzystymi chroni przed skutkami ubocznymi leków przeciwnowotworowych
09.05.2022
Mezenchymalne komórki macierzyste mogą hamować rozwój cukrzycy typu 1 wywołanej lekami przeciwnowotworowymi – informuje pismo „Diabetologia”
Dr Grzesiowski: kolejne badanie potwierdza wzrost zachorowalności na cukrzycę po COVID-19
29.03.2022
1
Opublikowano kolejną pracę, potwierdzająca wzrost zachorowalności na cukrzycę w ciągu 12 miesięcy po COVID-19 – informuje dr Paweł Grzesiowski. Wykazano, że ryzyko tej cukrzycy po tej infekcji wzrasta o 40 proc.
Badanie: Niektóre słodziki mogą sprzyjać rakowi
28.03.2022
Obszerne francuskie badanie wskazało na korelację miedzy niektórymi sztucznymi słodzikami i nowotworami - głównie piersi oraz związanymi z otyłością - informują badacze w piśmie „PLOS Medicine”
Cukrzyca u kobiet i mężczyzn powstaje inaczej
28.03.2022
Tkanka tłuszczowa z innych części ciała jest przyczyną rozwoju cukrzycy u kobiet i u mężczyzn - informują naukowcy z Kanady na łamach czasopisma „Obesity Reviews”.
Można przewidzieć ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia dziesiątki lat przed zachorowaniem
11.03.2022
Jednoczesny pomiar kilkudziesięciu rodzajów tłuszczów we krwi (tzw. lipidomika) może przewidzieć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia w bardzo dalekiej przyszłości - wynika z badania, którego wyniki opublikowano w „PLOS Biology”.
Kanada ma nowe wytyczne dotyczące leczenia otyłości
10.08.2020
1
Otyłość powinna być definiowana przez stan zdrowia, a nie tylko przez wagę – głoszą nowe wytyczne dla kanadyjskich lekarzy na łamach „Canadian Medical Association Journal”.
10.08.2020
1
Kanadyjskie ministerstwo zdrowia: pompy insulinowe zagrożone cyberatakami
22.07.2019
Niektóre modele pomp insulinowych są podatne na cyberataki - ostrzega ministerstwo zdrowia Kanady. W tym tygodniu resort opublikował nowe przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa sprzętu medycznego.