Aktualności

Czy pot zastąpi krew?
13.03.2017
Naukowcy opracowali alternatywny sposób oceny poziomu glukozy - z potu. Nie było to łatwe, ponieważ pot zawiera mniej glukozy niż krew, a niektóre jego składniki mogą zakłócać pomiar.
Śmiertelność z powodu schorzeń kardiometabolicznych spowodowana niewłaściwym odżywianiem
10.03.2017
Jak dowodzą naukowcy, prawie połowa wszystkich zgonów osób dorosłych spowodowanych schorzeniami kardiometabolicznymi, takimi jak: choroby serca, udar mózgu i cukrzyca typu 2, wiąże się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi.
Pięciodniowa głodówka leczy cukrzycę?
24.02.2017
Pięciodniowa głodówka może zregenerować trzustkę i cofnąć objawy cukrzycę – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na myszach oraz w laboratorium na ludzkich komórkach. Pisze o tym czasopismo naukowe „Cell”.
Hipoglikemia to groźne dla życia powikłanie terapii cukrzycy
10.02.2017
Hipoglikemia jest groźnym dla życia i kosztownym powikłaniem leczenia cukrzycy. Ale dzięki nowym metodom terapii można jej w dużym stopniu zapobiegać – mówił na spotkaniu prasowym diabetolog prof. Tomasz Klupa.
Odżywianie ważniejsze niż trening
07.02.2017
Aktywność fizyczna to wiele potwierdzonych naukowo korzyści, począwszy od zmniejszania ryzyka chorób serca, cukrzycy i raka - aż po poprawę zdrowia psychicznego i samopoczucia. Nie pełni ona jednak, jak dowodzą naukowcy, kluczowej roli w kontrolowaniu masy ciała.
Zespół metaboliczny wiąże się z utajonym niedoborem witaminy E
25.01.2017
1
Zespół metaboliczny to zbiór wzajemnie powiązanych czynników istotnie zwiększających ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2. oraz ich powikłań naczyniowych. Jak wynika z najnowszych badań, osobom cierpiącym na to schorzenie może brakować witaminy E.
Depresja i lęki zwiększają ryzyko zgonu u osób z cukrzycą typu 2.
24.01.2017
Depresja i stany lękowe niezależnie od siebie zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu osób chorych na cukrzycę typu 2. – wynika z badania, które publikuje pismo “Diabetes Care”.
Nie tylko ilość, ale i rodzaj cukru zwiększają ryzyko chorób
24.01.2017
1
Autorzy badania podkreślają, że jest ono pierwszym, które porównuje efekty stosowania określonych rodzajów cukru na metabolizm oraz funkcje układu naczyniowego. Rodzaj cukru może mianowicie odgrywać dużą rolę w nasilaniu ryzyka cukrzycy, chorób serca, a także innych chorób przewlekłych.