Aktualności

Naukowcy otrzymali komórki wysp trzustkowych
26.07.2022
Posługując się komórkami macierzystymi pobranymi od pacjenta z cukrzycą typu 1, australijscy biotechnolodzy zdołali otrzymać komórki produkujące insulinę. Jak twierdzą, to przełom, który może w przyszłości doprowadzić do nowych terapii cukrzycy typu 1 oraz 2.
Badania: skuteczność szczepienia przeciwko COVID-19 poprawia przerwa w zażywaniu leku na cukrzycę
30.06.2022
Krótka przerwa w zażywaniu leku na cukrzycę o nazwie metotreksat poprawia skuteczność szczepienia dodatkową dawką przeciwko COVID-19. Wskazują na to badania brytyjskich specjalistów. Nie można jednak zaprzestać zażywania leku bez konsultacji z lekarzem.
Eksperci: diabetolodzy nie mogą się skupiać wyłącznie na leczeniu cukrzycy
28.06.2022
Cukrzyca to nie jedyna choroba, na którą cierpią diabetycy. Diabetolodzy nie mogą zatem się skupiać wyłącznie na leczeniu cukrzycy – przekonują eksperci. Niezbędne jest kompleksowe podejście do chorego.
To najczęściej rozpoznawana choroba przewlekła u dzieci. Liczba chorych rośnie
27.06.2022
Cukrzyca typu 1 (T1D) należy do najczęstszych chorób przewlekłych rozpoznawanych u dzieci. Jak informuje Agencja Badań Medycznych, w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost zachorowań wśród pacjentów pediatrycznych.
Naukowcy: Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie mózgu i demencję
27.05.2022
Cukrzyca typu 2 przyspiesza proces starzenia się mózgu. Zanik istoty szarej w mózgu zachodzi ok. 26 proc. szybciej u chorych na cukrzycę typu 2, niż u osób bez tej choroby – wynika z pracy, którą publikuje pismo eLife.
Zakażenie herpeswirusem może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę
16.05.2022
Dwa popularne herpeswirusy (HSV2 i CMV) mogą przyczyniać się do upośledzenia metabolizmu glukozy i zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wśród zakażonych osób – informuje pismo „Diabetologia”.
USK w Opolu ośrodkiem referencyjnym dla małych pacjentów z cukrzycą
13.05.2022
Opolski ośrodek diabetologii dziecięcej potwierdził, że prowadzi małych pacjentów z cukrzycą na światowym poziomie
Terapia komórkami macierzystymi chroni przed skutkami ubocznymi leków przeciwnowotworowych
09.05.2022
Mezenchymalne komórki macierzyste mogą hamować rozwój cukrzycy typu 1 wywołanej lekami przeciwnowotworowymi – informuje pismo „Diabetologia”