Aktualności
Pięciodniowa głodówka może zregenerować trzustkę i cofnąć objawy cukrzycę – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na myszach oraz w laboratorium na ludzkich komórkach. Pisze o tym czasopismo naukowe „Cell”.
24.02.2017
Hipoglikemia jest groźnym dla życia i kosztownym powikłaniem leczenia cukrzycy. Ale dzięki nowym metodom terapii można jej w dużym stopniu zapobiegać – mówił na spotkaniu prasowym diabetolog prof. Tomasz Klupa.
10.02.2017
Aktywność fizyczna to wiele potwierdzonych naukowo korzyści, począwszy od zmniejszania ryzyka chorób serca, cukrzycy i raka - aż po poprawę zdrowia psychicznego i samopoczucia. Nie pełni ona jednak, jak dowodzą naukowcy, kluczowej roli w kontrolowaniu masy ciała.
07.02.2017
Zespół metaboliczny to zbiór wzajemnie powiązanych czynników istotnie zwiększających ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2. oraz ich powikłań naczyniowych. Jak wynika z najnowszych badań, osobom cierpiącym na to schorzenie może brakować witaminy E.
25.01.2017
1
Depresja i stany lękowe niezależnie od siebie zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu osób chorych na cukrzycę typu 2. – wynika z badania, które publikuje pismo “Diabetes Care”.
24.01.2017
Autorzy badania podkreślają, że jest ono pierwszym, które porównuje efekty stosowania określonych rodzajów cukru na metabolizm oraz funkcje układu naczyniowego. Rodzaj cukru może mianowicie odgrywać dużą rolę w nasilaniu ryzyka cukrzycy, chorób serca, a także innych chorób przewlekłych.
24.01.2017
1
Na ulicach Warszawy odbył się 11. Bieg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy". Bieg poprzedziła kilkunastominutowa rozgrzewka. Do znanego utworu tańczyli nie tylko biegacze, ale też m.in. wolontariusze, strażacy i ratownicy.
"Nie ma dobrego leczenia cukrzycy, szczególnie cukrzycy typu 2, bez udziału lekarza rodzinnego i internisty" - powiedział prof. Maciej Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
28.12.2016
5