Gluten zwiększa ryzyko cukrzycy typu 1
Spożywanie glutenu przez półtoraroczne dzieci istotnie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1 – o 46 proc. na każde dodatkowe 10 g dziennie.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_right„Podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 r., aby ograniczyć złe nawyki żywieniowe społeczeństwa” – poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Nie ma podstaw do odstawiania leków. Większym ryzykiem byłoby zaprzestanie ich stosowania – mówi konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzej Lewiński.
Nie zmieniamy zaleceń dotyczących stosowania metforminy – powiedział dziennikarzom konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. Krzysztof Strojek.
Terapia za pomocą osobistej pompy insulinowej jest szczególnie wskazana dla osób z cukrzycą typu 1.
Zaburzenia tolerancji węglowodanów u kobiet po przebytej cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa jest jedną z najczęściej występujących patologii towarzyszących ciąży. Mimo że u wielu kobiet nieprawidłowa tolerancja węglowodanów ma charakter przejściowy, to jednak w wymiarze globalnym stanowi olbrzymi problem zdrowotny generujący znaczne koszty dla systemów opieki zdrowotnej...
Podstawowe zasady postępowania z pacjentem z retinopatią cukrzycową dla lekarzy rodzinnych i diabetologów
Oczne powikłania cukrzycy stanowią pierwszą przyczynę ślepoty na świecie u osób do 64. roku życia.
Leczenie insuliną w warunkach szpitalnych
Nawet do 30% pacjentów oddziałów wewnętrznych choruje na cukrzycę lub stwierdza się u nich hiperglikemię.
Zalecenia żywieniowe w leczeniu cukrzycy u chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki
Adekwatnie dostosowana interwencja żywieniowa u chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki wpływa na złagodzenie toczącego się stanu zapalnego oraz charakterystycznych dolegliwości, a także zmniejsza ryzyko występowania hipoglikemii.
Wpływ długotrwałego stosowania metforminy na stężenie witaminy B12
Niedobór witaminy B12 sam w sobie wpływa na powstanie neuropatii obwodowej.
Nowe możliwości insulinoterapii w 2018 roku
Rozwój insulinoterapii i związanych z nią technologii jest jednym z głównych motorów postępu diabetologii.
Planując wizyty w poradni diabetologicznej, ile czasu powinnam przeznaczyć na edukację zdrowotną chorego z nowo rozpoznaną cukrzycą? Czy może to być traktowane jako oddzielne świadczenie zdrowotne? Czy istnieją w tym zakresie jakieś konkretne zalecenia i wytyczne?
Każdy chory winien jak najwcześniej rozpocząć edukację diabetologiczną po rozpoznaniu choroby.
Jestem młodym lekarzem pracującym w specjalistycznej poradni diabetologicznej przy szpitalu uniwersyteckim. Czy istnieje wyraźne rozgraniczenie zadań realizowanych w zakresie opieki nad chorymi z cukrzycą w poradni przyszpitalnej oraz na oddziale? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź z podaniem źródła.
Zalecenia PTD określają także wyposażenie specjalistycznej poradni diabetologicznej
U moich pacjentów z cukrzycą (zwłaszcza w wieku podeszłym) obserwuję często objawy depresji związane z główną chorobą. Utrudnia to stosowanie się do zaleceń terapeutycznych i zwiększa ryzyko rozwoju powikłań. Jakie narzędzia do przesiewowej diagnozy depresji powinnam wtedy zastosować i jak interpretować uzyskane wyniki?
Stan psychiczny chorego należy oceniać przy rozpoczynaniu leczenia cukrzycy, a następnie podczas każdej wizyty lekarskiej.