Gastropareza jest rzadko rozpoznawanym odległym powikłaniem cukrzycy z uwagi na różnorodną sympomatologię i trudności diagnostyczne. Jest jednym z objawów neuropatii autonomicznej i definiuje się ją jako zespół objawów klinicznych ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego związany z opóźnieniem opróżniania żołądka...
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Posługując się komórkami macierzystymi pobranymi od pacjenta z cukrzycą typu 1, australijscy biotechnolodzy zdołali otrzymać komórki produkujące insulinę. Jak twierdzą, to przełom, który może w przyszłości doprowadzić do nowych terapii cukrzycy typu 1 oraz 2.
Krótka przerwa w zażywaniu leku na cukrzycę o nazwie metotreksat poprawia skuteczność szczepienia dodatkową dawką przeciwko COVID-19. Wskazują na to badania brytyjskich specjalistów. Nie można jednak zaprzestać zażywania leku bez konsultacji z lekarzem.
Cukrzyca to nie jedyna choroba, na którą cierpią diabetycy. Diabetolodzy nie mogą zatem się skupiać wyłącznie na leczeniu cukrzycy – przekonują eksperci. Niezbędne jest kompleksowe podejście do chorego.