Przypadek kliniczny pacjenta na insulinie z cukrzycą typu 2 - modyfikacja terapii na leczenie doustne

dr hab. n. med. Katarzyna Madziarska

Przypadek kliniczny pacjenta chorującego od 12 lat na cukrzycę typu 2, leczonego do tej pory przez lekarza pierwszego kontaktu. Problemem pacjenta jest przede wszystkim przyrost masy ciała po rozpoczęciu insulinoterapii i rzuceniu palenia oraz niewyrównana glikemia. O poprawie stanu zdrowia pacjenta w wyniku zastosowanej terapii doustnej.

comment 0
Przypadek kliniczny pacjenta na insulinie z cukrzycą typu 2 - modyfikacja terapii na leczenie doustne

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu

Mam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto

Zobacz więcej

więcej chevron_right

Obejrzyj także

więcej chevron_right
Cukrzyca typu 2 i jej powikłania. Część trzecia

Cukrzyca typu 2 i jej powikłania. Część trzecia

Zapraszamy Państwa do obejrzenia kolejnego wykładu dr n. med. Elektry Szymańskiej-Garbacz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrodiabetologii USK im. WAM - CSW w Łodzi, poświęconego cukrzycy typu 2. Głównym tematem dzisiejszej prezentacji jest "Bezpieczeństwo terapii". Klasyfikacja hipoglikemii, częstość występowania i wpływ epizodów hipoglikemicznych na organizm chorego (zwłaszcza układ sercowo-naczyniowy), wybór optymalnej terapii doustnej w cukrzycy typu 2 - to tylko niektóre z poruszanych zagadnień. Zapraszamy do obejrzenia wykładu.

Cukrzyca typu 2 i jej powikłania. Część druga

Cukrzyca typu 2 i jej powikłania. Część druga

Podczas gdy metformina pozostaje złotym standardem doustnej terapii cukrzycy typu 2, to u podstaw leczenia leży terapia behawioralna, obejmująca zindywidualizowaną dietę, biorącą pod uwagę preferencje chorego, oraz umiarkowany wysiłek fizyczny.

Cukrzyca typu 2 i jej powikłania. Część pierwsza

Cukrzyca typu 2 i jej powikłania. Część pierwsza

Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Zaburzenia tolerancji węglowodanów u kobiet po przebytej cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa jest jedną z najczęściej występujących patologii towarzyszących ciąży. Mimo że u wielu kobiet nieprawidłowa tolerancja węglowodanów ma charakter przejściowy, to jednak w wymiarze globalnym stanowi olbrzymi problem zdrowotny generujący znaczne koszty dla systemów opieki zdrowotnej...