Cukrzyca typu 2 - pacjent leczony metforminą i glimepirydem

dr n. med. Dorota Pisarczyk-Wiza

Modyfikacja leczenia 65-letniego pacjenta z cukrzycą typu 2 metforminą i glimepirydem. Przypadek z incydentami hipoglikemii i nieproliferacyjną retinopatią cukrzycową. Studium na temat odpowiedniej terapii pozwalającej na poprawę profilu glikemii z jednoczesnym unikaniem hipoglikemii.

comment 0
Cukrzyca typu 2 - pacjent leczony metforminą i glimepirydem

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu

Mam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto

Zobacz więcej

więcej chevron_right

Obejrzyj także

więcej chevron_right
Cukrzyca typu 2 i jej powikłania. Część trzecia

Cukrzyca typu 2 i jej powikłania. Część trzecia

Zapraszamy Państwa do obejrzenia kolejnego wykładu dr n. med. Elektry Szymańskiej-Garbacz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrodiabetologii USK im. WAM - CSW w Łodzi, poświęconego cukrzycy typu 2. Głównym tematem dzisiejszej prezentacji jest "Bezpieczeństwo terapii". Klasyfikacja hipoglikemii, częstość występowania i wpływ epizodów hipoglikemicznych na organizm chorego (zwłaszcza układ sercowo-naczyniowy), wybór optymalnej terapii doustnej w cukrzycy typu 2 - to tylko niektóre z poruszanych zagadnień. Zapraszamy do obejrzenia wykładu.

Cukrzyca typu 2 i jej powikłania. Część druga

Cukrzyca typu 2 i jej powikłania. Część druga

Podczas gdy metformina pozostaje złotym standardem doustnej terapii cukrzycy typu 2, to u podstaw leczenia leży terapia behawioralna, obejmująca zindywidualizowaną dietę, biorącą pod uwagę preferencje chorego, oraz umiarkowany wysiłek fizyczny.

Cukrzyca typu 2 i jej powikłania. Część pierwsza

Cukrzyca typu 2 i jej powikłania. Część pierwsza

Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Zaburzenia tolerancji węglowodanów u kobiet po przebytej cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa jest jedną z najczęściej występujących patologii towarzyszących ciąży. Mimo że u wielu kobiet nieprawidłowa tolerancja węglowodanów ma charakter przejściowy, to jednak w wymiarze globalnym stanowi olbrzymi problem zdrowotny generujący znaczne koszty dla systemów opieki zdrowotnej...