Planując wizyty w poradni diabetologicznej, ile czasu powinnam przeznaczyć na edukację zdrowotną chorego z nowo rozpoznaną cukrzycą? Czy może to być traktowane jako oddzielne świadczenie zdrowotne? Czy istnieją w tym zakresie jakieś konkretne zalecenia i wytyczne?
Każdy chory winien jak najwcześniej rozpocząć edukację diabetologiczną po rozpoznaniu choroby.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightPrzeczytaj także
więcej chevron_rightU moich pacjentów z cukrzycą (zwłaszcza w wieku podeszłym) obserwuję często objawy depresji związane z główną chorobą. Utrudnia to stosowanie się do zaleceń terapeutycznych i zwiększa ryzyko rozwoju powikłań. Jakie narzędzia do przesiewowej diagnozy depresji powinnam wtedy zastosować i jak interpretować uzyskane wyniki?
Stan psychiczny chorego należy oceniać przy rozpoczynaniu leczenia cukrzycy, a następnie podczas każdej wizyty lekarskiej.
Jestem młodym lekarzem pracującym w specjalistycznej poradni diabetologicznej przy szpitalu uniwersyteckim. Czy istnieje wyraźne rozgraniczenie zadań realizowanych w zakresie opieki nad chorymi z cukrzycą w poradni przyszpitalnej oraz na oddziale? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź z podaniem źródła.
Zalecenia PTD określają także wyposażenie specjalistycznej poradni diabetologicznej
W jakich sytuacjach klinicznych powinnam rozważyć u pacjenta z cukrzycą typu 2 rozpoczęcie leczenia insuliną? Kiedy taka insulinoterapia może być ograniczona czasowo i istnieje możliwość powrotu do leczenia wyłącznie doustnymi lekami hipoglikemizującymi?
U pacjentów z cukrzycą LADA i nadwagą lub otyłością korzystne jest stosowanie metforminy w modelu skojarzonym z insulinoterapią.
Sylwester z cukrzycą, czyli spożywanie alkoholu w słodkiej chorobie. Jaki wpływ na przebieg cukrzycy może mieć spożywanie alkoholu? Czy istnieje jakaś bezpieczna, maksymalna dzienna dawka tej używki w przypadku wymienionej grupy chorych? Którym pacjentom z cukrzycą należy bezwzględnie zakazać spożywania alkoholu?
Spożywanie alkoholu przez chorych na cukrzycę nie jest zalecane.